Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nomádi

NOMÁDI: Za ponorkou konstruktéra Perala. Jako první dokázali torpédo pod hladinou odpálit Španělé

Murcia, pohled na průčelí katedrály a její zvonici foto: Adamova velká cesta

Že Španělsko bývalo námořní velmocí prvního řádu, ví téměř každý. Ale že vychovalo ponorkového konstruktéra, který předběhl dobu, se v suchozemském Česku příliš neví. A co víc, trup plavidla se dochoval dodnes.
  4:32

Připomíná to pohyb kyvadla. Pohybujeme se mezi středomořským pobřežím Španělska a jeho vnitrozemím. Tentokrát se to kyvadlo vychýlilo na východ směrem k moři do provincie Murcia, kde leží tři historická města propojená pavučinou dálnic. Každé z nich je přitom jiné.

Murcia, pohled na moderní budovu před stojící proti katedrále. Vlevo s červenou...
Elche, pěstování palem zde k dokonalosti dovedli Maurové, dnes jsou palmové...

Přístavní Cartagena

Zakladatel města Cartagena kartaginský vojevůdce Hasdrubal Sličný měl dobrý instinkt. Místo pro přístav a námořní základnu zvolil dobře, protože ke stejnému účelu se cartagenský záliv využívá i teď, o více než dva tisíce let později. Dnes je jedním z klíčových opěrných bodů španělského válečného námořnictva, španělsky Armada Española.

Tato prastará instituce, která svou historií směle může konkurovat britské Royal Navy, provozuje námořní muzeum sídlící přímo v přístavu ve starých budovách arzenálu. Kdo se zajímá o lodě a ponorky, jejich stavbu a život na palubách, by si tady měl udělat zastávku. Nečekejte nudné panely s dlouhými texty. Historii stavby lodí dokumentují precizně vyvedené modely, které zabaví i menší návštěvníky. A jsou jich desítky, vlastně malá flotila. Druhá část expozice popisuje dějiny španělské námořní pěchoty, u které sloužil i nejslavnější španělský spisovatel Miguel de Cervantes.

Adamova velká cesta

Dva dospělí, malý chlapec a obytná dodávka. Jak se žije na pár metrech čtverečních v domku na kolečkách? Jak vidí země, které projíždějí? Adamovu velkou cestu můžete sledovat na Instagramu  a také Facebooku ZDE.

Pravý technický skvost je ve vedlejší hale. První španělská ponorka, kterou vyprojektoval Isaac Peral. Vypadá trochu jako Nautilus kapitána Nema. Aby ne, když první skici namaloval už v roce 1884 a už o rok později se na elektřinou poháněném plavidle začalo pracovat naplno. Peralova ponorka byla v roce 1888 první španělskou válečnou lodí postavenou bez použití dřeva, tedy s kompletně kovovou konstrukcí. O dva roky později odpálila jako první na světě pod vodou torpédo. Španělé zvládli i podmořskou navigaci, když se hodinu v hloubce deseti metrů plavidlo pohybovalo po určené trase. Ačkoliv testy dopadly dobře, projekt byl zastaven. Trup Peralovy ponorky se dochoval opuštěný v Arsenal de la Carraca. Dnes je z něj hlavní hvězda námořního muzea. Španělsko se i v technických památkách má čím pochlubit. 

Z přístavu vede pěší zóna lemovaná půvabnými secesními domy. Z římské doby se dochovalo velké divadlo (také kousek od přístavu). K parkování můžeme doporučit plochu u zdejšího fotbalového stadionu (souřadnice: 37.6086531N, 0.9953631W), odkud se dá pěšky dojít po hlavní třídě až k pěší zóně.

Elche a jeho palmy

Je to Afrika, nebo Evropa? Projíždíme po zapadlé silnici mezi palmami. Jsou všude. Asfaltka kličkuje rovinou, některé háje jsou zanedbané, jiné vzorně udržované. Nacházíme se v úrodné nížině mezi městem Elche a pobřežím Středozemního moře. A pocit, že jsme na jiném kontinentu, se rozptýlí až ve městě samotném. Jeho hlavní atrakcí jsou překvapivě datlové palmy. Podle některých odhadů jich zde roste zhruba 230 tisíc a jejich háje obklopují historické centrum města. Jejich pěstování dovedli k dokonalosti Maurové. Kousek za středověkou pevností, kde dnes sídlí muzeum, je soubor skvostných zahrad. Sem chodí místní slavit s dětmi narozeniny nebo jen tak relaxovat.

Weinsberg CaraBus 630 ME

- obytná vestavba do dodávky Fiat Ducato

- výkon motoru: 160 koní

- počet míst na jízdu, na spaní: 4/3

- expediční výbava instalovaná ve společnosti Hykro (www.hykro.cz ): solární panel, měnič napětí, zdvojená nástavbová baterie

- více o voze čtěte ZDE

Palmové háje v Elche jsou natolik unikátní, že je na seznam světového kulturního dědictví zařadilo UNESCO. Jako místo k parkování se nám osvědčila plocha u místní nemocnice nedaleko policejní stanice (souřadnice: 38.2615950N, 0.6850642W).

Murcia: duch New Yorku a katedrála

Trochu New York kvůli sevřeným ulicím, vysokým domům a živému ruchu. Trochu Paříž, kvůli secesní architektuře z 19. a začátku 20. století. A k tomu nepřehlédnutelná katedrála. To je Murcia. Ale po pořádku. Katedrála v Murcii je něco jako obří učebnice stavebních slohů. Od gotické zadní části přes zvonici, která dodnes dominuje starému městu, až po bombastické barokní průčelí se sochami v nadživotní velikosti. Tahle hmota shlíží na náměstí lemované kavárnami. A přímo proti svatostánku stojí moderní, jednoduchý dům s rytmizovanou fasádou. Je to budova radnice. Kontrast je to až neuvěřitelný, přesto se moderní architektura do srdce města hodí. A přemýšlíme, které vedení města v Česku by si podobný architektonický počin dovolilo.

Pokud si od ruchu měst chcete odpočinout, vyrazte k moři. „Region Murcia se pyšní hned několika krásnými pobřežními úseky, které rozhodně nejsou přeplněné. Pláže San Ginés a velmi populární Las Azucenas se táhnou daleko podél pobřeží až k rezervaci Cabo Tiñoso,“ doporučuje kniha Neobjevená Evropa. Zážitkem je i cyklistika kolem Mar Menor. Více podobných tipů včetně route planneru najdete na oficiálních stránkách.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat