Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nomádi

NOMÁDI: Adrenalin v obytné dodávce na Bezejmenné cestě, která vede španělskou divočinou

Fotografie to nedokáže zachytit, ale právě v tomto okamžiku byly u našeho Weinsbergu CaraBus pořádně cítit brzdy. A to spáleninou. Zastávka po dramatickém sjezdu k obci Hornos foto: Adamova velká cesta

Co uděláte, když vám navigace nabídne tři varianty trasy, z nichž jedna je nejkratší, nejrychlejší a navíc vede srdcem pohoří? Samozřejmě jsme zvolili tu cestu přímo na komoru Parque Natural de las Sierras de Cazorla, Segura y Las Villas.
  5:00
Vysokohorské zemědělství. I ve výškách kolem 1400 metrů nad mořem mohou růst...
Pohled na řeku Guadalquivir

Z Nerpia, vesnice s pár obyvateli a mnoha ořešáky, vyrážíme proti proudu řeky. Předtím natankujeme plnou nádrž nafty, protože člověk nikdy neví. Silnice se klikatí mezi kopci, údolí se zužuje a pod hradem Taybona, který se hrdě tyčí na skále, už je to regulérní soutěska vymletá Rio Taibilla.

Mohlo nás varovat, že ve vesnici Pedro Andrés se na nás dívají se zaujetím a že palubní navigace naší dodávky píše „Bezejmenná cesta“.

Adamova velká cesta

Dva dospělí, malý chlapec a obytná dodávka. Jak se žije na pár metrech čtverečních v domku na kolečkách? Jak vidí země, které projíždějí? Adamovu velkou cestu můžete sledovat na Instagramu a také Facebooku ZDE.

Pokračujeme dál na západ, nabíráme výšku. Silnice se kroutí jako užovka plovoucí na hladině rybníka. Objevují se první díry v asfaltu. Další varování. Tohle je opuštěný kraj, říkám si, když střídám dvojku s trojkou ve stoupání. V nadmořské výšce 1400 metrů se vyškrábeme na náhorní plošinu.

Jsou tady pole, sady, pár farem rozesetých v mělké pánvi. V sytě zelené trávě vidíme dvě lišky. O kus dál se pasou čerstvě ostříhané ovce, které působí trochu komicky „naze“. Na horizontu šedé skály. Vrcholy hor tady hravě přeskakují hranici 2000 metrů nad mořem. Kdyby skončila civilizace, tady si toho možná pár dní ani nevšimnou. Usedlosti na konci světa se jmenují Cortijos del Pozo, Cortijo Simón a Cortijo las Martinas. Lidi nevidíme žádné. Španělské vnitrozemí je plné překvapení.

Následuje další stoupání mířící do zakrslého lesa. Pak se silnice zlomí v sedle, kde se na mapě dotýká vrstevnice 1450 metrů. Zlomí se nejen fyzicky do klesání, ale i mentálně. Asfalt mizí, z ničeho nic je to prašná cesta. „Zrovna jsem ti chtěla říct, že už jsme jen pár set metrů od hlavní silnice,“ říká žena.

Registruji opuštěná stavení ve stráni nad roklí, nad kterou je zaříznutá „Bezejmenná cesta“, když tu se ze zatáčky vyhoupne domíchávač betonu. Couvání. Piruetky na krajnici, na kterou bych nevsadil ani nejlevnější menu v mekáči. V nejhorším možné místě, říkám si. Vejdeme se, je to bezkontaktní. Za pár vteřin se proti nám valí putzmeister – ještě větší náklaďák, než byl ten domíchávač. Znovu vyšíváme nad srázem. Následuje finální výjezd na hlavní, brutální stoupání, kde by v dešti měla co dělat i čtyřkolka.

Weinsberg CaraBus 630 ME

- obytná vestavba do dodávky Fiat Ducato

- výkon motoru: 160 koní

- počet míst na jízdu, na spaní: 4/3

- expediční výbava instalovaná ve společnosti Hykro: solární panel, měnič napětí, zdvojená nástavbová baterie

- více o voze čtěte ZDE:

Silnici A-317 do Hormosu by si měl na wish list napsat každý motorkář. Nejprve se klikatí na hřebeni v hustém jehličnatém lese. Vracečky jsou doslova prokopány ve skalních žebrech, zrcadla Španělé z nějakého důvodu neinstalují a šest a půl metru dlouhá obytná dodávka Weinsberg je zcela s přehledem ucpe. Pak následují naprosto famózní serpentiny přišpendlené k brutálnímu srázu nad říčkou Zumeta. Jsou krátké.

Další náhorní plošina. Pitoreskní osada Pontón Alto je nacpaná do soutěsky. Řada domů, říčka, silnice, kam se vejde jeden a půl auta, a zase domy. Zvláštní místo.

Před Hormosem je nádherný výhled do krajiny. Potkáváme chlapíka ve sportovním šedém VW Golf. Jeho zálibný výraz, když řeže zatáčku za zatáčkou ve stoupání v protisměru, nás mohl varovat. Poslední úsek je totiž dlouhý a nepřetržitý nápor na brzdy. Můžete podřazovat na dvojku, můžete nechat motor kvílet ve čtyřech tisících otáčkách za minutu, můžete se snažit sebevíc, ale stejně nakonec na brzdový pedál nakonec musíte šlápnout. A znovu a znovu. Výhledy jako z letadla a pach brzdového obložení. Těchto 91 kilometrů nikdy nezapomenu. Přesto bych si to dal ještě jednou…

Mapa turistické trasy GR 247 s jednotlivými etapami

Zajímavosti na trati

Nerpio – horská vesnice v regionu Kastilia-La Mancha s benzinovou pumpou, lékárnou a veřejným bazénem. Hned za obcí řeka vstupuje do úzkého, divokého kaňonu, kde je vytýčená značená turistická trasa (celková délka okruhu 10 km). Na ní je několik úseků, kde se prochází na prknech a přidržuje se řetězy. Kdo má zájem o větší dávku adrenalinu, může využít zdejší via ferratu u vstupu do soutěsky. Ubytování nabízí velký kemp Las Nogueras de Nerpio (https://campingdenerpio.com ), kde mimo jiné najdete vyhřívaný bazén či adrenalinové atrakce. V okolí Nerpia je několik turistických tras pro pěší i značené trasy pro horská kola.

Hornos de Segura – obec v provincii Jaén, kde se dochovala maurská pevnost. V obci s křivolakými uličkami je nesmí jezdit auta, je proto vhodná k pěším procházkám. Z několika vyhlídek nabízí výhledy do údolí s přehradou a na okolní prudké svahy osázené olivovými háji. Další užitečné informace včetně route planneru najdete na oficiálních stránkách https://www.spain.info/en/.

Parque Natural de las Sierras de Cazorla, Segura y Las Villas – přírodní park s největší rozlohou chráněného území ve Španělsku a druhou největší v Evropě. Park obkružuje dálková turistická trasa GR 247. Začíná v obci Siles a je rozvržená na 21 etap. Vede po hřebenech pohoří, ale sestupuje i do do působivého kaňonu řeky Guadalquivir, která jím opouští hory směrem do Andalusie.

Autor: