Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vůně chřestu zaplavila Ivančice. Přijela se podívat i císařovna Sissi

Cestování

  7:00
IVANČICE - Tradiční Slavnosti chřestu v Ivančicích na Brněnsku zpestřila scéna, v níž nadšenci v kostýmech předvedli příjezd císařovny Sissi parním vlakem do města. Na nádraží ji, coby milovnici právě ivančického chřestu, přišlo přivítat tisíc lidí. Po celý víkend v centru Ivančic ochutnávali chřestové, neboli šparglové, speciality. Celkem tento již 19. ročník přilákal do města přibližně 9000 lidí, řekla ČTK za pořadatele akce Anna Štětinová.

Slavnosti chřestu v Ivančicích. foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

"Možná že právě scéna s císařovnou Sissi bude pro budoucnost akce klíčová. Vyhlásila totiž odměnu 25.000 korun tomu, kdo se v Ivančicích začne zabývat komerčním pěstováním chřestu," uvedla.

ČTĚTE TAKÉ:

Kuriózní je, že ve městě má mnohaletou tradici. Stejně jako husy z Boskovic se na stoly smetánky Rakouska-Uherska vozil do Vídně i chřest z Ivančic. Sissi (Alžběta Bavorská 1837-1898) jej v roce 1877 dodal ivančický lékárník Anton Worell, jemuž pak poslala děkovný dopis. Chřestu se přezdívá zelenina králů.

V současné době se ale v Ivančicích nepěstuje. Pořadatelé slavnosti vozí na každou akci čtyři tuny této zeleniny z Velkých Levárů na Slovensku. Dar pro prvního ivančického pěstitele poskytne ekologické sdružení Eceat, pomůže mu i radnice.

Tradiční Slavnosti chřestu v Ivančicích

Tradiční Slavnosti chřestu v Ivančicích

Peníze by měly postačit k zasazení chřestu na pětině hektaru. Z něj by se dala po pěti letech sklízet pravidelně tuna chřestu. Péče o něj je náročná, proto zemědělce příliš neláká.

Slavnosti chřestu jsou v Ivančicích tradičně spojeny s ochutnávkou vybraných specialit i kulturním programem. Své kuchařské umění, samozřejmě s využitím chřestu, předvádějí divákům nejlepší kuchaři. Letos byl velký zájem hlavně o amura s chřestovým tataráčkem. Chřest lze podávat nejen s masem, ale i sladkostmi nebo například s jahodami či s želé.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat