Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vůně chřestu zaplavila Ivančice. Přijela se podívat i císařovna Sissi

Cestování

  7:00
IVANČICE - Tradiční Slavnosti chřestu v Ivančicích na Brněnsku zpestřila scéna, v níž nadšenci v kostýmech předvedli příjezd císařovny Sissi parním vlakem do města. Na nádraží ji, coby milovnici právě ivančického chřestu, přišlo přivítat tisíc lidí. Po celý víkend v centru Ivančic ochutnávali chřestové, neboli šparglové, speciality. Celkem tento již 19. ročník přilákal do města přibližně 9000 lidí, řekla ČTK za pořadatele akce Anna Štětinová.

Slavnosti chřestu v Ivančicích. foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

"Možná že právě scéna s císařovnou Sissi bude pro budoucnost akce klíčová. Vyhlásila totiž odměnu 25.000 korun tomu, kdo se v Ivančicích začne zabývat komerčním pěstováním chřestu," uvedla.

ČTĚTE TAKÉ:

Kuriózní je, že ve městě má mnohaletou tradici. Stejně jako husy z Boskovic se na stoly smetánky Rakouska-Uherska vozil do Vídně i chřest z Ivančic. Sissi (Alžběta Bavorská 1837-1898) jej v roce 1877 dodal ivančický lékárník Anton Worell, jemuž pak poslala děkovný dopis. Chřestu se přezdívá zelenina králů.

V současné době se ale v Ivančicích nepěstuje. Pořadatelé slavnosti vozí na každou akci čtyři tuny této zeleniny z Velkých Levárů na Slovensku. Dar pro prvního ivančického pěstitele poskytne ekologické sdružení Eceat, pomůže mu i radnice.

Tradiční Slavnosti chřestu v Ivančicích

Peníze by měly postačit k zasazení chřestu na pětině hektaru. Z něj by se dala po pěti letech sklízet pravidelně tuna chřestu. Péče o něj je náročná, proto zemědělce příliš neláká.

Slavnosti chřestu jsou v Ivančicích tradičně spojeny s ochutnávkou vybraných specialit i kulturním programem. Své kuchařské umění, samozřejmě s využitím chřestu, předvádějí divákům nejlepší kuchaři. Letos byl velký zájem hlavně o amura s chřestovým tataráčkem. Chřest lze podávat nejen s masem, ale i sladkostmi nebo například s jahodami či s želé.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!