13. dubna 2010 16:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Absolventi, kterým v Plzni odeberou titul z práv, zůstanou studenty fakulty

Dočasný děkan fakulty Jiří Pospíšil s rektorem univerzity Josefem Průšou (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dočasný děkan fakulty Jiří Pospíšil s rektorem univerzity Josefem Průšou (vpravo). | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PLZEŇ Problematičtí absolventi plzeňských práv, jimž rektor odebere akademický titul, zůstanou nadále studenty fakulty. Dostanou možnost, aby splnili své povinnosti, doplnili, co jim chybí a studium tak řádně ukončili.

Týkat se to bude nejenom hříšníků z řad držitelů titulu Ph.D., ale i bakalářů a magistrů. Řekl to učitel katedry správního práva plzeňských práv František Korbel, jenž za fakultu připravuje pro vedení Západočeské univerzity návrhy na odebrání titulů.

"Hlavním důvodem odebrání titulu je to, že nedokončili řádně studium. Sice se vykazuje, že mají hotovo, ale po prověření rektorskou komisí se ukázalo, že například státní závěrečnou zkoušku nemají nebo nemají řádně sepsanou práci," uvedl Korbel.

Statut studenta zůstane
Lidem, jimž rektor ve správním řízení titul odebere, zůstane statut studentů. "Neplní samozřejmě povinnosti a fakulta by je mohla vyloučit okamžitě. Nicméně je nutné vnímat tu rovinu, že byli v dobré víře, že ukončeno mají," dodal Korbel. Fakulta jim proto dá příležitost doplnit, co jim chybí. Pokud tak neučiní, budou vyloučeni. Postup by měl být stejný i u "hříšníků" z řad bakalářského a magisterského studia.

Rektor ZČU Josef Průša minulý týden v pátek odeslal dopisy prvním šesti studentům, jimž hodlá škola vzít tituly Ph.D. Dopisy informují o zahájení správního řízení a z něj vyplývajících poučení. Obsahují konkrétní zjištěná pochybení. Ta také ZČU na svém webu zveřejnila na žádost studentské kurie senátu univerzity. Žádné jméno sice u příkladů neuvedla, informace ale mohou vést k potvrzení jmen, o nichž se spekuluje.

Například MF Dnes už jména k jednotlivým případům pochybení přiřadila.

Podle listu je mezi adresáty právník pražského strahovského kláštera Jan Kavka, jenž získal titul Ph.D. za rok a pouhých pět týdnů po přijetí složil státnici. Dále exproděkan plzeňských práv Ivan Tomažič, jehož doktorské studium trvalo pouhé čtyři měsíce. Do skupiny dle listu patří i Ondřej David, společník v advokátní kanceláři bývalého proděkana Milana Kindla, jenž studoval 8,5 roku, tedy 4,5 roku nad limit.

Na seznamu je údajně i bývalý policejní náměstek Jan Brázda. Jemu rektor vytýká, že pro obor, do něhož byl přijat, neexistovala v roce 2001 akreditace. Ve skupině je podle MfD i bývalý šéf akademického senátu fakulty Daniel Telecký, jemuž rektor vytýká, že byl přijat k doktorskému studiu v oboru správní právo, dizertaci však obhájil v oboru občanské právo. Oslovení mají do 14 dnů možnost podat vysvětlení.

Podle Korbela by fakulta do poloviny příštího týdne měla mít návrhy na odebrání titulů u absolventů bakalářského studia. "Rektorská komise označila devět pochybných, nepředpokládám, že by jich bylo více," uvedl Korbel. Poté bude následovat hloubková kontrola a příprava návrhů u držitelů titulu Mgr., jichž komise našla celkem 44.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz