Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Agenti na detektoru lži. Ředitel BIS vyšetřuje únik tajné nahrávky

Šéf zpravodajské služby BIS Jiří Lang. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf zpravodajské služby BIS Jiří Lang. | foto: Viktor ChladLidové noviny

Jiří Lang plánuje otestovat všechny agenty ekonomického odboru na detektoru lži. Chce zjistit, kdo z nich nahrávku pořídil a jak se dostala až do týdeníku Euro, který její útržky nedávno otiskl.

Ředitel BIS se totiž díky nahrávce dostal do problémů. Záznam naznačuje, že sám řídil vyšetřování kauzy uniklých odposlechů podnikatele a lobbisty Romana Janouška. Ze své pozice přitom takové vyšetřování vést nemůže, k tomu je zřízena inspekce BIS. Lang chce proto otestovat úplně všechny důstojníky ekonomického odboru, protože není jasné, kdo se schůze účastnil a mohl ji nahrát.

Zdroj blízký dění v tajné službě prozradil Aktuálně.cz, že Lang navíc používá nátlakové metody. Všichni agenti měli údajně zažádat o test sami, v opačném případě jim hrozilo přeřazení na horší pozici. Na test detektoru lži totiž nelze ze zákona nikoho nutit. „Všichni z ekonomického odboru musí podepsat dokumenty o dobrovolném vyšetření na polygrafu,“ řekl zdroj s poukazem na to, že někteří agenti výzvu neuposlechli. Operativcům byla také zabavena a zkontrolována nahrávací zařízení.

K TÉMATU:

Z nahrávky vyplývá, že Lang na poradě označil jako viníka úniku Janouškových odposlechů důstojníka Jana Petržílka. Kdyby ale do vyšetřování nezasahoval, neměl by tyto informace k dispozici. Petržílek byl ještě toho dne zatčen společně s Vítem Bártou z Věcí Veřejných, který ho podle tehdejší obžaloby měl k vynášení nabádat. Bárta byl nakonec obviněn i z úplatkářství, soud ho ale letos v lednu zprostil všech obvinění.

Podle některých, včetně například Jeronýma Tejce z ČSSD, je však celá kauza jen snahou očernit Langovo jméno a posloužit tak k jeho odstranění z BIS. O jeho odchodu se totiž už nějakou dobu spekuluje.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Některé skiareály se rozhodli pro umělé zasněžování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Některé skiareály se rozhodli pro umělé zasněžování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Některé skiareály se rozhodli pro umělé zasněžování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!