Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bradáčová: Obžalovaný má být přítomen vyhlášení rozsudku. Počítá s tím připravovaný trestní řád

Česko

  13:40
PRAHA - Připravovaný nový trestní řád chce zavést pravidlo, podle nějž by obžalovaní měli povinnost dostavit se k vyhlášení rozsudku. Uvedli to ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) a vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Vyhlášení verdiktu ve svých kauzách se v poslední době nezúčastnili například bývalý hejtman David Rath (dříve ČSSD) nebo někdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová (dříve Nagyová).

nepoužívat! Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová foto: MAFRA - Tomáš Krist

Jak píše server Aktuálně.cz, podle současného trestního řádu není účast obžalovaného u vyhlášení rozsudku povinná. „Myslím si, že obžalovaný má být přítomen na počátku i na konci hlavního líčení. Na počátku proto, aby si znovu a veřejně vyslechl, co je mu kladeno obžalobou za vinu, a na konci, aby slyšel verdikt soudu,“ uvedla pro server Bradáčová. Připomněla, že jedním z významů verdiktu je i jeho preventivní působení na obžalovaného.

„Je to jeden z detailů, který zamýšlíme zařadit do nového trestního řádu,“ potvrdil ministr Pelikán. Obžalovaní by tak nemuseli být u vynesení rozsudku pouze ve výjimečných případech - třeba při vážných zdravotních komplikacích.

Podobu nového trestního řádu plánuje ministerstvo představit koncem letošního roku.

Velkou analýzu záměru čtěte v pondělních LN.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat