Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američané mají zase chuť létat. V létě bude narváno

Česko

NEW YORK Cestující ve Spojených státech v létě čekají drahé letenky a zaplněné lety. Zájem o leteckou dopravu totiž po hluboké recesi opět vzrostl, aerolinky ale zdaleka neobnovily počet nabízených míst v letadlech na úroveň z doby před ní. Informoval o tom list The New York Times.

Nárůst zájmu o létání v letošním roce dokládají údaje Mezinárodního sdružení pro leteckou přepravu IATA. Podle nich v prvním čtvrtletí zájem o první a byznys třídu vzrostl o 7,6 procenta a o turistickou třídu o 7,4 procenta. Růst mají přitom na svědomí především lidé, kteří cestují pracovně. „S prudkým nárůstem důvěry v ekonomiku a světový obchod se vrátili lidé cestující z pracovních důvodů. Důvěra spotřebitelů naopak podobným způsobem dosud neoživila,“ uvedli zástupci IATA. Kapacita letadel ale růstu poptávky po tomto druhu dopravy neodpovídá.

Americké Sdružení pro leteckou přepravu ATA v této souvislosti uvedlo, že kapacita na vnitrostátních linkách letos oproti loňskému roku vzroste jen o 0,2 procenta a na mezinárodních linkách o 6,6 procenta. „Míst bude omezený počet. Pro lidi cestující kvůli obchodu to bude obtížné, ve špičkách budou letadla zaplněná až z 90 procent,“ podotkl analytik letecké dopravy Michael Derchin.

Výsledkem nižší nabídky a vyšší poptávky nemůže nebýt růst cen, zejména ve srovnání s „krizovým“ rokem 2009. Souhlasí s tím například Mathias Eichelberger z firemní divize internetového prodejce letenek Expedia.

„Čekají nás zaplněné lety s vysokými cenami, zejména na linkách přes Atlantik. Domnívám se, že díky silnému dolaru a celkové důvěře spotřebitelů vzroste zájem o turistiku,“ podotkl zástupce internetového prodejce.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...