Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Amnestii nepřipravoval žádný právník, prohlásil Jakl

Ladislav Jakl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Jakl | foto: Lidové noviny

PRAHA Prezident Václav Klaus je pod amnestií podepsaný, on je tedy autorem, řekl Ladislav Jakl, ředitel politického odboru prezidentské kanceláře. Přiživil tak jen otázky kolem autorství rozporuplné novoroční amnestie. Jakl dále přiznal, že na přípravě amnestie se nepodílel žádný právník.

Ve středu podala Česká pirátská strana v zastoupení Hany Marvanové žalobu na Václava Klause, a to právě kvůli autorství amnestie.

Blízký okruh kolem prezidenta

"Některé aktivisty, kteří se potřebují ukázat ve spravedlivém světle, hra na žaloby baví," komentuje žalobu Jakl. Na rozhodnutí soudu se těší. Jakl to prohlásil v rozhovoru pro Radiožurnál.

Den po vyhlášení amnestie Jakl pro Lidové noviny poznamenal, že amnestie vznikala v "širokém okruhu" tří blízkých lidí Václava Klause a jedním z nich, že byl on. "A teď se tady najednou tváříme, že nikdo neví, kdo jsou tři nejbližší spolupracovníci Václava Klause," odmítal Jakl zveřejnit jména dalších dvou lidí, kteří s prezidentem Klausem o amnestii "v kroužku debatovali".

"Nevím, je ale možné, že se prezident ještě radil někde ve frontě na vlek na lyžích," podotkl ředitel hradního politického odboru.

"Zabývám se právem 25 let," řekl Jakl

Podle Jakla není amnestie vůbec právní záležitostí, proto ani v případě Klausovy amnestie ji nepsal právník. Ani se jinak nepodílel na tvorbě konečného textu. Klaus oznámil vyhlášení amnestie na závěr novoročního projevu.

"U parametrů nemá právní slovo vůbec co dělat. Právníci na věc koukají z pohledu justiční mašinérie," řekl důrazně Jakl. "Právník nejsem, ale právem se zabývám 25 let. Mým denním chlebem je posuzování zákonů. Několik jsem dokonce sám napsal," pochlubil se Jakl. Problematiku amnestií prý studoval a Václavu Klausovi ji několikrát navrhoval už v minulosti. "Ale před tím mě s tím nápadem vždy vyhodil," zavzpomínal Jakl.

Prezidentská amnestie

Hradní tým potřeboval prý jednu pomoc od ministerstva spravedlnosti. "Jednu věc jsme ovšem opravdu nevěděli a potřebovali jsme radu a to odhad počtu vězňů, kterých se amnestie bude týkat."

Naproti tomu, koho se bude týkat kontroverzní druhý článek, kvůli kterému se zastavila trestní řízení u velkých případů hospodářské kriminality (H-systém, fond Trend atd.), podle Jakla na Pražském hradě tušili. "Musím říct, že ano. Se stanovením hranice (8 let) nám pomohla evropská judikatura."

Krotký a smířlivý beránek

A co bude Ladislav Jakl dělat, až Václav Klaus z úřadu prezidenta odejde?

"Řeknu věc, kterou jsem ještě nikdy neřekl. Kdyby náhodou byl Václav Klaus zvolen na třetí funkční období, kdyby to ústava umožňovala, tak bych ani pod ním nepracoval." Na Hradě byl totiž už docela dlouho a nyní se chce věnovat sám sobě. Určitě ale pomůže Klausovi při zakládání institutu. 

"Už nebudu tak krotký a smířlivý jako beránek, jak jsem byl vždy ke všem médiím. Možná už budu ostřejší," uzavřel Jakl.

Co dalšího Jakl řekl?

  • "Udělal jsem ze sebe terč, když jsem přiznal, že jsem jedním z autorů."

  • "Vyhrožují mi, že mě zabijí nebo zmlátí. Ano, já to nesu, a věděl jsem, že to snesu. Proto jsem se veřejně přiznal."

  • "Na amnestii se nikdo nepodílel, nikdo ji nepřipravoval. Pan prezident jen debatoval."

  • "Jestli někdo připravoval tuto amnestii, tak to byl Havel nebo Husák."

  • "My se teď tváříme, že nevíme, kdo jsou 3 nejbližší Klausovi spolupracovníci."

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!