5. května 2017 7:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO chce jednat o pokračování nynější koalice, ale až po podání demise

Andrej Babiš na poradě v Průhonicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš na poradě v Průhonicích. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Politici vládního hnutí ANO jsou připraveni jednat o pokračování vlády nynější koalice a jejím personálním složení až poté, co premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka podá demisi kabinetu. Shodlo se na tom ve čtvrtek večer předsednictvo hnutí, řekl novinářům místopředseda ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec. Vedení i nadále stojí za svým předsedou Andrejem Babišem a nevidí důvod, proč by měl opouštět funkci ministra financí.

Z kandidátů na příštího premiéra si ANO umí představit ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD i šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Ministra vnitra Milana Chovance, kterého ve čtvrtek prezident Miloš Zeman spolu se Zaorálkem a Bělobrádkem označil za dalšího adepta na premiérské křeslo, Brabec nezmínil. „Pro nás z těch třech jmen si umíme představit dvě jména: Lubomíra Zaorálka, případně pana Bělobrádka,“ uvedl ministr životního prostředí.

Za neuvěřitelné vedení ANO považuje to, že Sobotka „třikrát změnil názor“ a i když avizoval podat demisi tento týden, nakonec ji chce doručit na Hrad až v polovině května. „Pokud bychom měli jednat o podmínkách nějakého pokračování vlády na koaliční bázi, musí to být potom, až bude demise podána - bude-li podána,“ dodal Brabec.

Zástupci ANO jsou podle něj připraveni i přes toto stanovisko jednat s koaličními partnery příští týden na domluvené koaliční radě, i když v té době premiér demisi podle všeho ještě nepodá. ANO si chce situaci se sociálními demokraty a lidovci vyjasnit osobně, ne si posílat vzkazy přes média, poznamenal. O konkrétních variantách či personálním složení však hnutí hodlá diskutovat až poté, co premiér oficiálně oznámí odstoupení vlády a také podle toho, jak se zachová Zeman.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz