3. května 2017 7:05, aktualizováno  8:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Demisi vlády nechceme, odejít by měl premiér, shodlo se ANO na jednání

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 55Diskuse
Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha ANO by za ideální řešení současné politické situace považovalo, kdyby vládu opustil jen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který podle hnutí kazí dobrou práci ostatních ministrů. Vedení ANO se na večerním jednání v Průhonicích shodlo na tom, že samo z koaličního kabinetu odcházet nehodlá. Přeje si také, aby předseda hnutí Andrej Babiš, jehož spory se Sobotkou vyústily v rozhodnutí premiéra podat tento týden demisi celé vlády, dál pokračoval ve funkci ministra financí. Neměl by podle nich odejít, uznal by tím vinu.

Místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek novinářům řekl, že nejlepší by bylo, kdyby kabinet opustil jen Sobotka, který prý škodí zemi a kazí činnost ostatních ministrů.

„Není důvod odcházet z vlády,“ uvedl večer Babiš v pořadu České televize Události, komentáře. Toto stanovisko podle něj platí „na tisíc procent“. Nehodlá ani sám rezignovat, i když původně takovou variantu nevylučoval - přemluvili ho prý kolegové. Případnou nabídku prezidenta republiky sestavit novou vládu by prý nepřijal, takové právo má podle Babiše sociální demokracie jako vítěz minulých voleb.

Premiér oznámil demisi vlády

Sobotka odpoledne nečekaně oznámil, že ještě tento týden podá demisi své vlády kvůli Babišovým nevyjasněným majetkovým poměrům a transakcím. „Já mám čistý stůl,“ zdůraznil ministr financí o svém podnikání v minulosti. Tvrdí, že Sobotka s ním na rozdíl například od sociálnědemokratických ministrů Miloslava Ludvíka, Kateřiny Valachové, Lubomíra Zaorálka nebo Michaely Marksové nemluví, a pokud ano, tak jen formálně.

„Dělat úřednickou vládu nebo měnit ministry šest měsíců před volbami je totální nesmysl. Pan premiér akorát znechucuje občany, protože vyvolává neklid,“ uvedl Babiš v ČT. Dodal, že si premiér, až si odpočine, třeba demisi do pátku rozmyslí. Podle něho se Sobotka „zřejmě nudí a vymýšlí různé nesmysly“.

ČTK
  • 55Diskuse
J. Čížek 18:22 3.5.2017
J. Čížek 18:01 3.5.2017
J. Čížek 16:11 3.5.2017

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na Lidovky.cz