Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Arcibiskup sloužil mši za Václava Havla, chrámem znělo rekviem

Pohřeb Václava Havla ve svatovítské katedrále, 23. 12. 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohřeb Václava Havla ve svatovítské katedrále, 23. 12. 2011 | foto: ČTK

PRAHA V pravé poledne začalo poslední rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Na jeho počest se v Česku rozezněly zvony, lidé ztichli, život se zastavil. V Chrámu svatého Víta na Pražském hradě před rodinou a tisícovkou hostů z celého světa zahájil arcibiskup Dominik Duka zádušní mši.

Do Prahy na Havlův pohřeb přiletěli například Bill a Hillary Clintonovi s bývalou ministryní zahraničí USA Madeleine Albrightovou či francouzský prezident Nicolas Sarkozy, s nímž dorazil i známý herec Alain Delon.


Mezi smutečními hosty byli i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, pražský primátor Bohuslav Svoboda či bývalý premiér Mirek Topolánek. Z Havlových spolupracovníků přišel třeba Ladislav Kantor.

Na vozíku se do katedrály dostal herec Pavel Landovský. Dostavila se zpěvačka Lucie Bílá, hudebník Petr Hapka či divadelní režisér Petr Oslzlý Celé dopoledne přilétaly do Prahy také zahraniční delegace. Bývalí a současní státníci přijeli ze Spojených států, Francie, Británie, Německa, Polska, Slovenska a dalších zemí.

Arcibiskup Dominik Duka na pohřbu Václava Havla ve svatovítské katedrále

Arcibiskup Dominik Duka na pohřbu Václava Havla ve svatovítské katedrále

Zádušní mši sloužil arcibiskup Dominik Duka. Poselství papeže přečetl jeho vyslanec, připojil i osobní vzkaz hlavy katolické církve. Úryvky z bible u rakve přečetl herec Josef Abrhám.

Na záčátku mše vystoupil vyslanec papeže Giovanni Coppa a přečetl poselství Benedikta XVI. Přidal také osobní vzkaz hlavy katolické církve, která adresovala rodině i celému Česku své povzbuzení.

Po zahájení bohoslužby následoval úkon kajícnosti s vyznáním. Po vstupní modlitbě přečetl Josef Abrhám úryvky z bible z knihy Job. Herec, který si zahrál roli kancléře v Havlově filmu Odcházení, hovořil pohnutým hlasem.

"Kéž by byla napsána má slova, kéž by byla vyryta do mědi, železným rydlem do olova, navěky vtesána do kamene," recitoval Abrhám.

ČTĚTE TAKÉ:

Bohoslužba poté pokračovala žalmem a čtením z Janova evangelia. Mši provázela filharmonie pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka Dvořákovým rekviem. Zazněl i Händelův Mesiáš.

Nejblíž k rakvi bylo místo pro rodinu a prezidenta. Po pravici vdovy Dagmar Havlové seděl prezident Václav Klaus s manželkou Livií, po levici pak dcera Nina s partnerem a Havlův bratr Ivan s manželkou Dagmar. V katedrále byla vláda i zahraniční státníci.

V zadní části chrámu měli sedět další hosté a Havlovi spolupracovníci, přátelé a lidé s disentu. Mnoho židlí zůstalo ale nakonec prázdných.

FOTOGALERIE: Týden smutku za Václava Havla

Dagmar Havlová na pohřbu svého manžela.
,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...