Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Můj syn má schizofrenii, řekl Babiš. Potvrdil, že jeho syn byl v minulosti na Krymu a Ukrajině

Česko

  15:43aktualizováno  17:49
PRAHA - Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu při vyjádření pro novináře potvrdil, že jeho syn Andrej byl v minulosti na Krymu a Ukrajině. Pobyt však podle něj byl legální a v žádném případě nešlo o únos, jak jeho syn řekl v reportáži serveru Seznam Zprávy. Předseda vlády uvedl, že pro to má dostatek dokumentace. Kritizoval v té souvislosti novináře, kteří rozhovor s jeho synem zveřejnili. Hovořil o hyenismu na osobě trpící schizofrenií a o tom, že kauza je záměrně načasovaná.

BŘEZEN - Premiér Andrej Babiš oznámil vyhoštění tří ruských diplomatů kvůli kauze novičok. Rusko odpovědělo podobným krokem vůči českým diplomatům. Prezident Zeman tvrdil, že se novičok vyráběl také u nás, čímž se rozcházel s postojem české vlády. foto: ČTK

Protopopová ve zprávě o Babišově synovi nepochybila, uvedl Národní ústav duševního zdraví

Babiš prohlásil, že reportáž byla pečlivě načasovaná a zorganizovaná, protože jeho syna žurnalisté navštívili už v polovině října. „Dnes máme 14. listopadu,“ uvedl. Pořad byl podle něj záměrně vysílán před státním svátkem 17. listopadu, aby se mohly demonstrace proti premiérovi spojit s oslavami, a zároveň v době, kdy byl na zahraniční cestě v Palermu. „To není Sarajevo, to je puč Palermo,“ řekl Babiš.

Reportáž o Babišovi mladším byla etická, hájí se Seznam.cz

Redakce pořadu Zvláštní vyšetřování, který v pondělí večer přinesl rozhovor se synem premiéra Andreje Babiše, postupovala ve všech ohledech eticky a výhradně s ohledem na veřejný zájem, uvedla mluvčí společnosti Seznam.cz, která pořad umístila na svůj web, Aneta Kapuciánová.

Úmyslné načasování reportáže odmítla Slonková již v úterý. "Seznam.cz je nezávislé médium a není vlastněno či ovlivňováno žádným politikem či politickou stranou. Pořad byl publikovaný jako obvykle, tedy po finálním zpracování a po vypracování všech souvisejících dokumentů, mezi kterými byla například i právní analýza týkající se otázky zveřejnění pořízených záběrů. Ta potvrdila, že redakce při přípravě reportáže postupovala ve všech ohledech eticky a výhradně s ohledem na veřejný zájem," uvedla Kapuciánová. Pravidla Seznamu umožňují skryté natáčení právě s ohledem na veřejný zájem. Mluvčí zároveň odmítla premiérův výrok, že by za záznamovou výbavou novinářů mohli stát bývalí či současní zaměstnanci rozvědky.

Za první den mělo video s novým dílem Zvláštního vyšetřování více než 740.000 zhlédnutí. Zájem o něj způsobil, že se v pondělí a v úterý datový tok na webu Seznamu proti předchozímu týdnu ztrojnásobil. Datový tok se po zveřejnění pořadu zvýšil až na 90 Gbit/s, což je o 200 procent více, než je průměr.

Premiér uvedl, že jeho syn byl hospitalizován v červenci roku 2015 poté, co ho našla policie na dálnici D1. „Vykládal neskutečné věci a na základě toho ho odvezli na psychiatrickou léčebnu do Havlíčkova Brodu. Já následně poprosil o převoz do Národního ústavu duševního zdraví,“ uvedl. Tam se podle premiéra jeho syn seznámil s lékařkou Ditou Protopopovou. Její manžel podle vyjádření Babiše mladšího ho unesl na Krym. Babiš řekl, že jeho syn byl na Krymu, ale především na Ukrajině. Dodal, že legálně.

Babiš ministrům vysvětlil kauzu údajného únosu syna, sejde se podruhé s Hamáčkem

Předseda vlády vyslovil domněnku, že načasování kauzy bylo předem připravené, dopředu podle něj byli informováni i opoziční politici. „Pokud někdo přijde neohlášen do bytu a zneužije člověka, který má schizofrenii, tak k tomu nemám slov,“ uvedl. Podivoval se v souvislosti se skrytou kamerou i nad výbavou novinářů, která podle něj naznačuje, že by za ní mohli stát bývalí či současní zaměstnanci rozvědky.

Babiš se pozastavil nad tím, odkud novináři získali informace o bydlišti jeho syna. „Nevím, jestli si uvědomujete, že kauza Čapí hnízdo je živý spis,“ řekl a naznačil, že z něj informace unikají. Babiš se chce více k případu vyjádřit „v jedné televizi“ v neděli večer.

Další kroky ČSSD

Hamáček o slovech Babišova syna, že byl kvůli vyšetřování Čapího hnízda unesen na Krym, hovořil s premiérem ve středu dopoledne. Babiš se setkal také s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem a šéfem SPD Tomiem Okamurou. Premiér odpoledne zopakoval, že jeho syn je psychicky nemocný, na Krym podle něj jel ze zdravotních důvodů. Hovoří také o úmyslném načasování kauzy a její přípravě s opozicí.

Okamura využívá ‚vládního pnutí‘. Sešel se s Babišem, chce programově nahradit ČSSD

Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček chystá jednání s Babišem na středeční odpoledne i na čtvrtek. Kvůli kauze Čapí hnízdo Babiše pozval na zasedání poslaneckého klubu ČSSD. Ve čtvrtek bude Hamáček o aktuální situaci hovořit i s prezidentem  Zemanem.

Opozice vyzvala Babiše k odstoupení z funkce premiéra, ČSSD zvažuje podle staršího Hamáčkova vyjádření různé varianty.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat