• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Banky v USA prý kryly řecká „kouzla“

Česko

Tlak Evropské unie na zadlužené Řecko roste.

Bruselu nyní vadí, že Řecko údajně ve spolupráci s americkými bankami maskovalo své dluhy.

PRAHA Nejnovější zprávy o hospodaření Řecka staví zadluženou zemi do ještě horšího světla, než tomu bylo dosud.

Podle listu The New York Times Atény v minulých letech snižovaly naoko aktuální rozpočtové deficity a státní dluh pomocí finančních transakcí s americkými investičními bankami.

Evropská komise tak nyní požaduje po řecké vládě vysvětlení této zprávy. Podle amerického listu vedly Atény tyto transakce jako devizový obchod, nikoli jako půjčku, což jim umožnilo zdánlivě snížit zadluženost. Zádrhel je podle Bruselu zatím hlavně v tom, že Řecko o podobných transakcích nijak neinformovalo evropský statistický úřad Eurostat. Postavení Řecka při vyjednávání o finanční pomoci takové informace vůbec nezlepšují. Evropská centrální banka požaduje tvrdší úsporná opatření a Německo odmítá myšlenku, že by EU založila společný fond, z něhož by proudila finanční pomoc Řecku. „Nezdá se, že by se tím ten problém vyřešil,“ řekl mluvčí německého ministerstva financí Michael Offer.

O postupu vůči zadlužené zemi a možnostech sanace jejího státního rozpočtu včera jednali ministři financí eurozóny v Bruselu. Dnes budou otázku Řecka projednávat také ministři financí celé unie.

Podle předsedy euroskupiny JeanaClauda Junckera musí Řecko letos snížit rozpočtový deficit o čtyři procentní body. Pokud se tak nestane, je možné, že bude unie po Řecku vyžadovat další úkoly, uvedl Junker. Oproti tomu Evropská centrální banka navrhuje, aby Atény přijaly tvrdší úsporná opatření již nyní. Řecko mělo na konci loňského roku rozpočtový deficit 12,7 procenta HDP, zatímco pravidla EU povolují maximálně tříprocentní schodek.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás