Bruins vedou sérii. Přispěl i Svoboda

BOSTON Hokejisté Bostonu zvítězili v třetím utkání prvního kola play off NHL nad Buffalem 2:1 a stejným poměrem vedou i v celé sérii. K úspěchu Bruins přispěl i český útočník Vladimír Sobotka, který přihrál na vyrovnávací gól na 1:1 a byl vyhlášen druhou hvězdou večera.

Sobotka v 16. minutě zavezl kotouč podél mantinelu do útočného pásma, zpětnou přihrávkou našel najíždějícího obránce Dennise Widemana a ten dělovkou pod břevno prostřelil brankáře Ryana Millera. Vítězný druhý gól pak vstřelil až sedm minut před koncem třetí třetiny Patrice Bergeron, jemuž přihrávkou zpoza branky nabil do palebné pozice veterán Mark Recchi.

Ve 42 letech nejstarší aktivní hráč v NHL ukázal, že ještě nepatří do starého železa. Při rozhodující akci si v rohu útočného pásma tělem perfektně odstavil o devatenáct let mladšího soupeře Tima Kennedyho, poslal puk před branku na Bergerona a ten přesnou ranou rozhodl.

„Když jsem se otočil, uviděl jsem Bergyho úplně volného před brankou. V tomhle on je prostě skvělý, umí se i na malém prostoru uvolnit. Navíc má výbornou střelu, myslím, že zrovna tahle prošla Millerovi pod rukou,“ popsal Recchi klíčový moment zápasu.

Washington rozstřílel Montreal „Tím, že mě našel, mě vůbec nepřekvapil. Přihrává takhle celou sezonu a přihrával takhle celou svou kariéru. Jsem šťastný, že můžu hrát vedle takového hráče. Pokaždé, když vkročím na led, se od něho učím,“ uvedl Bergeron.

Zápas pak ještě okořenila bitka, do které se po hromadné strkanici pustili Sobotka a slovenský protihráč Andrej Sekera. Na žádný přímý zásah v pěstním souboji bez rukavic ale nedošlo, přesto oba dostali pětiminutový trest.

Vedení v sérii 2:1 se ujali také hokejisté Washingtonu, kteří rozstříleli Montreal na jeho ledě 5:1. Capitals rozhodli během prvních devíti minut druhé třetiny, v nichž zaznamenali tři góly a donutili vystřídat brankáře Jaroslava Haláka. O čestný úspěch Canadiens se v úvodu třetí dvacetiminutovky postaral Tomáš Plekanec.

„Hráli jsme dobře celý zápas, nejen těch devět minut na začátku druhé třetiny. Ale ještě musíme přidat,“ uvedl Alexander Ovečkin, který v 34. minutě zvýšil na 4:0.

První domácí zápas v letošním play off zvládli i hokejisté Los Angeles, kteří porazili Vancouver 5:3 a otočili vývoj série z 0:1 na 2:1. Strůjcem vítězství byl slovenský útočník Michal Handzuš.