130 let
Sir Nicholas Winton (now 101 years old) was awarded the Order of Tomáš Garrigue Masaryk, Fourth Class, by the Czech President in 1998

Sir Nicholas Winton (now 101 years old) was awarded the Order of Tomáš Garrigue Masaryk, Fourth Class, by the Czech President in 1998 | foto: © ČTKČeská pozice

Doporučujeme

Cestu ‚Wintonových dětí‘ na Hrad provází chaos. Pozvánky přišly pozdě

Česko
  •   7:01
PRAHA - Přílet vládním speciálem, slavnostní ceremonie v komorním prostředí a překvapení pro sira Nicholase Wintona. Tak Hrad prezentuje plánované předání medaile zachránci 669 židovských dětí z Československa. Jenže pro takzvané Wintonovy děti je zatím příprava této akce spíš jeden velký zmatek.

Jedna z pozvaných LN popsala, jak se rozčílila po telefonickém rozhovoru s vedoucím protokolu Jindřichem Forejtem. „Takovou aroganci jsem nezažila,“ řekla žena, která ale nechce být kvůli další možné publicitě jmenována.

ČTĚTE TAKÉ:

Letos v květnu Winton oslavil 105. narozeniny. Jeho „děti“ a přátelé s ním oslavili výročí na české ambasádě v Londýně. Tehdy se poprvé dozvěděl, že mu chce prezident republiky v úterý 28. října udělit v Praze Řád bílého lva.

Začátkem října Miloš Zeman potvrdil, že Winton přijede do Prahy. „Nicky měl ale podmínku: aby na předávání byly jeho děti. Poskytl jsem jim (Hradu) kontakty na některé pamětníky,“ říká Matej Mináč, autor filmů o Wintonovi.

Pozvánka přišla až na poslední chvíli

O tom, kdy a kde se předání řádu uskuteční, se ale pamětníci, kterým je mezi 80 až 90 lety, dozvěděli až minulý týden.

„V pátek mi volali z Hradu, jestli přijdu na akci s Wintonem. V pondělí 20. října mi přišla pozvánka. Stálo tam, že mě zvou na ceremoniál předání státních vyznamenání a začátek je v 15 hodin. To mě zmátlo. Myslel jsem, že jdu na večerní akci, která se koná ve Vladislavském sále,“ popisuje šestaosmdesátiletý Asaf Auerbach z Prahy.

Také ostatní „děti“ dostaly pozvánku až toto pondělí. Pro většinu z nich (sedm z tuzemska a jedna z Velké Británie) je samotná cesta na Hrad velmi náročná.

Dvaaosmdesátiletá pamětnice, která je držitelkou průkazu ZTP, se obávala, jak vůbec cestu na ceremoniál zvládne. „Když jsem se dozvěděla, že Nicky přijede, tak jsem se zeptala Mateje Mináče, s kým bych se mohla domluvit, aby mě odvezl. Dal mi číslo na Jindřicha Forejta. Představil se mi a nenechal mě ani říct, proč volám, divil se, že vůbec o akci vím. Prý je to tajné a oni rozhodnou, koho na ceremoniál pozvou. Poslední kapka byla, když mi řekl, že vlastně ani není jasné, zda jsem na seznamu hostů. Zavěsila jsem a chtělo se mi brečet,“ popisuje rozladěná pamětnice.

Za šéfa se mi omlouval

Její slova ale Forejt popírá: „Nikdy jsem s nikým z takzvaných Wintonových dětí nemluvil ani mi nikdo z nich nevolal. Jsem v e-mailovém kontaktu pouze s jednou paní, která žije v zahraničí. Co se týká dopravy, můj kolega Tomáš Šebesta minulý týden obvolával všechny ,děti’ a předevčírem jim volal znovu. Všem nabízel odvoz.“

Pamětnici se minulý týden Forejtův podřízený Tomáš Šebesta skutečně ozval. Právě on nakonec vše vyřešil. „Dokonce se mi za svého šéfa omlouval. Byl moc milý,“ říká pamětnice.

Autor: Judita Matyášová
  • Vybrali jsme pro Vás