130 let

Co je nového aneb ODS Tv

Česko

BRUSELSKÝ ZÁPISNÍK

Nedávno se v Evropském parlamentu stala taková věc: ze své politické skupiny byl vyloučen jeden její člen. Šlo o britského poslance Daniela Hannana a nejsilnější stranu v eurosněmu, pravicovou formaci EPP-ED. Důvodem bylo Hannanovo přirovnání praktik šéfa parlamentu k německému zákonu z roku 1933, jímž si Hitler řekl o neomezenou moc.

Protože k vylučování poslanců nedochází denně a protože padlo jméno nacistického vůdce, aféra vzbudila zájem anglosaských médií. Ta udělala zkratku a podle redakční linie ji podala buď jako správný trest politikovi se skandálně proříznutými ústy, anebo výtrysk diktátorských manýrů předsedy parlamentu, jimž Hannan padl za oběť. Jak to tak bývá, pravda je někde mezi. Daniel Hannan, člen britské Konzervativní strany, patří mezi nejznámější euroskeptiky v parlamentu a dává to hlasitě najevo; v praxi to vypadá tak, že ačkoli poslanci řeší úplně jinou věc, Hannan se přihlásí o slovo a využije času v plénu k tomu, aby napadl novou unijní smlouvu a fakt, že se o ní nekoná referendum.

Šéfa sněmu Hanse-Gerta Pötteringa takový přístup irituje. Nejen proto, že sám je přesvědčený eurooptimista, ale i proto, že by rád unijní parlament jako krásné smírčí těleso, kde se mají všichni rádi, a poslanci Hannanova typu mu to kazí.

Pöttering se proto po několika výstupech euroskeptických poslanců obrátil na zbytek vedení sněmu s otázkou, jestli se jeho pravomoci nedají vyložit i tak, že může podobným potížistům zatnout tipec; odpovědí mu bylo, že ano. Když se o Pötteringově žádosti dozvěděl Hannan, reagoval na to zmíněnou narážkou na nacistický zákon. Tím svým kritikům dodal fatální munici a došlo na hlasování v EPP-ED, jehož výsledek je známý.

O události se lze dočíst nejen v tisku, ale od nynějška také na webové stránce ODS. A to hned ve videoreportáži. Také euroODS se -stejně jako už dřív lidovci - rozhodla komunikovat se světem pomocí moderních technologií a rozjela klipy z eurosněmu.

Přistoupila k tomu důkladně: úvod k Hannanově případu na pozadí záběrů z parlamentu čte profesionálním tónem poslanec Ivo Strejček, následuje rozhovor s Hannanem, pak prostřihy a opět Strejček, poté opět Hannan a nakonec Jan Zahradil, šéf euroODS a iniciátor videospotů. Až by člověk podlehl domněnce, že jde o normální televizní kus.

Samozřejmě nejde. Příspěvek je politickým vzkazem, že by i ODS měla opustit řady EPP-ED, což Jan Zahradil propaguje a Hannanův příběh konvenuje jeho cíli. Příjemně ale překvapí, že zůstane Britovo přiznání nad jeho odchodem: „EPP-ED přišla o špatného podnájemníka. A získala dobrého souseda,“ řekne Hannan.

Tak uvidíme, co budou příště dávat v ODS Tv. S blížícími se eurovolbami má zpráv přibývat.

O autorovi| Kateřina Šafaříková, stálá zpravodajka LN

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás