130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Počet případů covidu-19 pomalu stoupá, nejhůř jsou na tom Liberecký a Královéhradecký kraj

Česko
  •   8:49
Ve středu přibylo v ČR 1047 nakažených koronavirem, což je o 315 víc než před týdnem. V nemocnicích stoupl počet pacientů s covidem na téměř 300, ve vážném stavu je 60 lidí. Sedmidenní incidence má ke středě hodnotu 52 případů na sto tisíc obyvatel. Počty případů covidu rostou v téměř celém Česku, v Libereckém a Královéhradeckém kraji se sedmidenní incidence oproti minulému týdnu zvýšila dvaapůlkrát.

Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného kleslo z 1,33 na 1,30.

Ze tří stovek lidí v nemocnicích jsou tři čtvrtiny lidí neočkovaní, jejich průměrný věk dosahuje 29 let. Během středy zdravotníci a další personál provedli přes 22 200 PCR testů a téměř 34 900 antigenních testů. Počty provedených testů jsou v posledních dnech vyrovnané.

Za celou ČR je nyní 52 nových případů covidu na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, o 19 více než před týdnem. Sedmidenní incidence rostla v téměř všech krajích kromě nejméně zasaženého Karlovarského, kde je ale pokles jen velmi mírný. Nejvíce stoupla v Libereckém (z 10 případů na 26 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní) a Královéhradeckém kraji (z 9 na 22).

Nejvyšší incidence je nyní v Moravskoslezském (82 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, před týdnem 47) a Jihočeském kraji (71 případů, před týdnem 36). Praha, kde byla situace v přepočtu na obyvatele dlouho nejhorší, je nyní s 68 případy třetí (před týdnem měla 53 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní).

Za dobu od prvních případů covidu v ČR byla celorepublikově nejhorší situace koncem října 2020 a začátkem ledna 2021, kdy se sedmidenní incidence přiblížila 850 případům na 100 tisíc obyvatel. Začátkem března se pohybovala kolem 800, pak začala klesat.

Z regionů byla z tohoto pohledu nejhorší situace v Královéhradeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji, kde bylo opakovaně přes 1200 nových případů za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. K této hranici se ještě přiblížil Zlínský kraj, a to koncem loňského října.

Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) může být na konci října při podobné rychlosti šíření epidemie kolem 2000 nových případů prokázané nákazy koronavirem denně. Vychází z realistického ze tří připravených scénářů, který nepočítá s výrazně vyšší proočkovaností, ale ani horší mutací koronaviru. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tento týden novinářům řekl, že nárůst nových případů je pozvolný. Zůstanou proto stávající protiepidemická opatření, neplánuje jejich zpřísnění ani rozvolnění. Rovněž podle středečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) není důvod ke zpřísňování opatření.

Od začátku epidemie, která v Česku začala loni na jaře, se koronavirus prokázal u téměř 1,7 milionu lidí. Většina se uzdravila.

Autoři: ČTK, kru
  • Vybrali jsme pro Vás