Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD a lidovci chtějí prosadit ‚lex Babiš‘. Novela dle nich chyby neobsahuje

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto: ČTK

PRAHA Koaliční partneři KDU-ČSL a ČSSD chtějí příští týden prosadit ve Sněmovně novelu zákona o střetu zájmů, primárně v senátní podobě. „V případě, že senátní verze náhodou neprojde, podpoříme sněmovní verzi novely. Nemyslím si, že v návrhu jsou nějaké chyby,“ uvedl po jednání koalice premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Sobotka dále stejně jako zástupce KDU-ČSL uvedl, že ANO má možnost připravit k návrhu zvanému lex Babiš novelu.

„Jako KDU-ČSL jsme připraveni podpořit obě verze,“ uvedl místopředseda lidovců Marian Jurečka. O postupu budou ještě lidovci jednat v poslaneckém klubu. „Ty argumenty, které tady předložilo hnutí ANO, tak úplně nevnímáme, pokud s tím mají zásadní problém, tak ať hnutí ANO předloží novelu zákona,“ řekl novinářům po jednání. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zopakoval, že normu má za protiústavní. Na dotaz, zda už je rozhodnut po případném celkovém schválení normy obrátit se na Ústavní soud, zopakoval, že to nechá na posouzení právníků.

Návrh je protiústavní, říká Babiš

Podle zákulisních informací dnes ANO neuspělo u koaličních partnerů s návrhem na možnost nového zákona o střetu zájmů.

Podle posudku sněmovních legislativců na žádost ANO, který dnes citovala média, návrh schválený Senátem obsahuje chybu. Média nebude smět vlastnit nejen člen vlády, což měl být původní úmysl předkladatelů, ale také poslanci, senátoři a celá řada dalších veřejných funkcionářů. ČSSD a KDU-ČSL během dne uvedly, že jim nevadí, že senátní verze zákona možná obsahuje chybu. Podle poslance ČSSD a budoucího ministra pro legislativu Jana Chvojky nejde o chybu, ale záměr autorů návrhu.

Babiš před jednáním řekl, že zařazením na program schůze ČSSD opět porušila dohodu, protože slíbila nejprve věc projednat experty. Zopakoval, že návrh považuje za protiústavní. „Je to zákon z dílny pan (Miroslav) Kalousek a ČSSD, který mi má znechutit politiku, je to zákon, který je protiústavní, šitý na míru proti mé osobě,“ uvedl. Zásadní problém podle něj tkví v tom, že předkladatelé nedodrželi slib, že se norma nebude týkat současných ministrů.

Agrofert by ztratil přístup k veřejným zakázkám

Novelu vrátil Senát dolní komoře s odkladem účinnosti z ledna na září příštího roku. Norma má omezit podnikání ministrů. Některé části by měly vejít v platnost téměř ihned po schválení, a to i podle návrhu pozměněného Senátem. Na Babišovu podnikatelskou skupinu Agrofert, do níž patří i mediální dům Mafra (pod nějž patří i Lidové noviny a server Lidovky.cz) a rozhlasová stanice Impuls a televize Óčko, by dopadly pasáže, podle nichž by firmy členů vlády neměly přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Podle analýzy zveřejněné nedávno serverem HlídacíPes.org získaly firmy holdingu v posledních deseti letech veřejné zakázky až za 35 miliard.

Pasáž, která členům vlády a dalším funkcionářům zakáže provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk, se má týkat až nově jmenovaných členů kabinetu.

Ve Sněmovně normu vedle ČSSD a KDU-ČSL podporuje pravicová opozice.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...