26. července 2019 16:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

OBRAZEM: Metro D jako umělecké dílo? Podívejte se, jak mají vypadat první stanice

„Ten se bude měnit s denní dobou, kdy později večer zteplají barvy a zpomalí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Ten se bude měnit s denní dobou, kdy později večer zteplají barvy a zpomalí se... | foto: DPP

PRAHA Praha představila první vítěze výtvarné soutěže na plánované stanice metra D. Ve stanici Pankrác se objeví umělecká práce Jakuba Nepraše, stanici Olbrachtova vyzdobí Vladimír Kokolia. Výtvarníci budou dále spolupracovat s architekty obou stanic.

“Klíčem se pro mě stala situace čekání na příjezd soupravy, kdy cestující...
„Mimo metro je dnes taková situace vzácná: kde ještě se dá dneska jen tak...

Metro D by podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) mělo být vlajkovou lodí nejen po technologické, ale i umělecké stránce. „Bude ukazovat, že dopravní podnik na to má. Je to jedna z největších firem v České republice,“ uvedl s tím, že si může dovolit využít schopnosti těch nejlepších odborníků.

Zároveň se tímto krokem Praha vrací do 70. a 80. let, kdy metro mělo být „výkladní skříní“ a na jeho výzdobě se umělci podíleli, řekl dále.

Na stanice Nádraží Krč, Nemocnice Krč a Nové Dvory by měla být soutěž vypsána v září nebo říjnu. Na stanice Libuš, Písnice a Depo Písnice pak na jaře 2020. Náklady na výtvarné práce nechce město uvádět s tím, že v celkovém rozpočtu jsou to promilové sumy, doplnil Sheinherr.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz