Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Desítky tisíc lidí odmítají romštinu na školách

Romské děti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romské děti - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Petice proti vyučování romštiny na českých školách!!! Tak se jmenuje skupina na sociální síti Facebook, která měla včera odpoledne už přes čtyřicet tisíc příznivců.

Skupina byla založena jen krátce poté, co LN přinesly zprávu o tom, že ministerstvo školství chce do škol zavést romštinu jako volitelný předmět.
"Podporujeme vzdělávání etnických menšin. Chceme, aby bylo na školách povědomí i o romském jazyce a kultuře," vysvětlila vrchní ředitelka sekce speciálního vzdělávání na ministerstvu Klára Laurenčíková.

Přestože by výuka romštiny měla být zcela volitelná, objevují se na facebookové skupině silně xenofobní a rasistické výroky. "Vím, Hitler byl svině, ale jedno dělal dobře, posílal ty zkur... cigoše do koncentráku!" napsal například člen skupiny pod jménem Pitrii Pizzorno Zálešák.

Ve skupině jsou vesměs mladí lidé a středoškoláci. Podle ředitelky vládní rady pro záležitosti romské komunity Gabriely Hrabaňové je podle složení skupiny evidentní, že je romská osvěta ve školách zapotřebí.

"Skupina odpovídá celospolečenskému protiromskému naladění. Všeobecné povědomí o Romech by mohlo změnit právě to, že o historii a kultuře budou s dětmi mluvit učitelé ve škole," řekla Hrabaňová.

Dlouhodobým plánem ministerstva školství je dostat do běžných základních škol víc romských dětí. Ty nyní končí velmi často v bývalých zvláštních školách, a to i přes to, že jsou tyto školy určeny pro děti s lehkým mentálním postižením.

Se záměrem se ztotožňuje i vláda, která před několika dny schválila Národní akční plán. Ten počítá s tím, že by běžné školy měly více začleňovat do své výuky romské a handicapované děti.
Ministerstvo školství navíc chce, aby se romské kultuře a historii věnovali i samotní vyučující. A to například v dějepise nebo v občanské výchově. V mnoha případech by byla škola vůbec prvním místem, kde by se děti o Romech dozvěděli i jiné než rasistické či xenofobní informace. To by mohlo zlepšit pohled na menšinu a její vnímání mladou generací.

Výuku romského jazyka by pak mohly využívat jen ty děti, které by o ni měly skutečně zájem. V žádném případě nejde o plošné a povinné zavádění předmětu do škol, jak se většina členů protiromské facebookové skupiny domnívá.

Další podrobnosti si přečtete v úterním vydání deníkuDům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Vánoční nákupy (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Vánoční nákupy (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Vánoční nákupy (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...