130 let

Děti mapují časy, které nezažily

Česko

BRNO Sami si to nemohou pamatovat. Přesto právě oni představují svůj pohled na dobu před rokem 1989 a na ty, kteří měli důvod i odvahu se vzepřít panující moci. S výsledky projektu Bojovníci proti totalitě očima dětí se nyní mohou seznámit i Brňané.

Zelené armádní stany, které vyrostly včera na brněnském náměstí Svobody, skrývají průřez historií od vzniku Československa po sametovou revoluci. „Projekt byl veden snahou seznámit děti s tím, co vlastně diktatura byla, a je jedno, zda byla nacistická, nebo komunistická,“ uvedl koordinátor výstavy Petr Ducháček.

Během školního roku měli žáci posledních tříd základních škol spolu se studenty víceletých gymnázií možnost natočit audio a video dokumenty o válečných veteránech, politických vězních či „černých baronech“, kteří bojovali proti totalitě a byli perzekvováni. „Mluvili jsme s příslušníkem PTP a těch deset minut, do nichž jsme museli jeho osud vměstnat, zdaleka nestačilo,“ přiznala šestnáctiletá studentka Mária Brindzáková z brněnského gymnázia Globe, které se do projektu zapojilo.

Putovní výstava bude v Brně do čtvrtka. Kromě panelů o osudech skutečných i fiktivních lidí lze zhlédnout i natočené příspěvky. „Chodí sem rodiny s dětmi i ti starší,“ přiblížila po otevření Brindzáková. „Někteří na nás křičí, proč to vytahujeme, jako by nejvíce ukřivdění byli oni. Ale chodí i puberťáci, kteří se tu docela zdržují, takže je to asi opravdu zajímá,“ dodala.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás