Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V dubnu přijdou desítky tisíc dávek od Johnson & Johnson, řekl Blatný. Naočkován bude zřejmě miliontý člověk

Vakcína firmy Johnson & Johnson foto: Reuters

PRAHA - Vakcína proti covidu od firmy Johnson & Johnson bude podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dodávána do Evropské unie od 16. dubna. Už v dubnu přijdou do Česka desítky tisíc dávek, řekl v pátek na tiskové konferenci. V Česku se očkuje zatím třemi vakcínami, většina dávek je od firmy Pfizer/BioNTech. Do čtvrtka bylo podáno 1,26 milionu dávek. Podle ministra bude v pondělí zřejmě naočkovaný miliontý člověk.
  13:28aktualizováno  17:55

Do Evropské unie by měly směřovat tři miliony dávek vakcíny od firmy Johnson & Johnson, v květnu pak 13 milionů a v červnu 39 milionů. ČR má objednány celkem dva miliony dávek této jednodávkové vakcíny. „Již v dubnu budou do ČR dodány vakcíny pro desítky tisíc osob. Očkovat je budou přímo praktičtí lékaři a přímo jim bude zavážená,“ řekl v pátek ministr.

Harmonogram v očkovací strategii počítal v dubnu se 185 000 dávek. Vakcína byla ale Evropskou agenturou pro lékové přípravky schválená až minulý týden.

Distribuovat očkovací látku bude firma Avenier, která má na starosti také rozvoz vakcíny Moderna. Dosud jí firma dodala 139 200 dávek. „Dalších téměř 90 000 dávek je naplánováno k distribuci v průběhu příštího týdne,“ uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel divize Distribuce společnosti Avenier Jáchym Janošek. V první dodávce od firmy Johnson & Johnson distributor očekává 180 000 dávek.

Vakcína od americké firmy Johnson & Johnson se podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv podává v jedné dávce do svalu v horní části paže. Klinická hodnocení, kterých se účastnilo přes 44 000 lidí, prokázala, že je bezpečná a účinná pro lidi starší 18 let. V klinických hodnoceních měla vakcína účinnost 67 procent.

Nyní se v EU očkuje látkami od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. V ČR se očkuje od 27. prosince, obě potřebné dávky už dostalo zhruba 340 000 lidí, alespoň jednu pak dalších asi 614 000 lidí. K očkování se mohou hlásit zdravotníci, zaměstnanci škol a senioři nad 70 let. Starších 80 let už dostaly vakcínu tři pětiny, sedmdesátníků asi pětina. Očkovat je možné také chronické pacienty s vybranými rizikovými diagnózami, od středy jim mohou kódy posílat jejich ambulantní lékaři.

Autor: