• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Dynastie a demokracie? Častější, než by se zdálo

Česko

Americké rodinné klany Kennedyů a Bushů či indická dynastie Nehrú-Gándhí patří mezi ty neznámější. Hodně jich lze ale nalézt i v Evropě.

PRAHA Nástupnictví na trůn v nově vzniklých republikách zmizelo zároveň s trůny, v konstitučních monarchiích pak bylo zúženo prakticky jen na královskou rodinu. Ani demokracie ale neopovrhly kouzlem politických dynastií.

Ty nejznámější lze asi nalézt ve Spojených státech. Dne 6. srpna roku 1921 se Dorothy Walkerová, dcera úspěšného bankéře, provdala taktéž za bankéře (a pozdějšího senátora) Prescotta Bushe. Jedním z jejich pěti dětí byl jeden americký prezident, jeho synem pak další prezident a jeho bratr to dotáhl alespoň na floridského guvernéra.

O klanu Kennedyů nemluvě, rodinný „strom“ by se sotva vešel na jednu novinovou stránku. Z americké politiky ale možná rodina proslavená jedním prezidentem a bezpočtem kongresmanů (a několika tragickými osudy) brzy zmizí. Patrick Kennedy totiž letos v únoru oznámil, že se nebude ucházet o znovuzvolení do Kongresu – učinil tak několik měsíců po smrti svého otce a dlouholetého senátora Edwarda „Teda“ Kennedyho.

Možná z méně známých, ale neméně rozvětvených amerických dynastií lze jmenovat potomky lousianského guvernéra a pozdějšího senátora Hueyho Longa, spjatého s érou 20. a 30. let minulého století.

Hojnou úrodu politických rodin lze nalézt také v nových asijských demokraciích. A to od Indie a klanu Nehrú-Gándhí přes nedávno zvoleného nového filipínského prezidenta Benigna Aquina, syna někdejší oblíbené prezidentky Corazon Aquinové.

A příbuzenské vztahy se nevyhýbají ani evropským demokraciím. Syn zakladatele francouzské 5. republiky Charlese de Gaulla to dotáhl do Senátu, jeho syn pak zase do Evropského parlamentu. V Německu nyní řídí resort obrany Karl-Theodor zu Guttenberg, potomek slavného rodu, v němž byl i čelný Hitlerův odpůrce. V dánském parlamentu (a občas i ve vládě) zase už od 20. let zasedají členové politické dynastie Haekkerupů.

Vzhledem ke komunistickému intermezzu nestačily ve střední a východní Evropě rodinné klany natolik zakořenit. I zde ale pár příkladů nalézt lze. Až do loňska byla maďarskou ministryní zahraničí Kinga Gönczová, dcera bývalého prezidenta. A u nás jsme měli Jana Masaryka, syna TGM...

***

SAMÝ VAN ROMPUY

* Politikou se živí také hned několik příbuzných „evropského prezidenta“ Hermana Van Rompuye. Jeho syn se v Belgii stal senátorem, jeho bratr byl ministrem ve vlámské části a sestra je komunistickou političkou.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás