Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fond zahájil tažení proti korupci

Česko

PRAHA Jen tři státy na světě - ostrov Nauru a Marshallovy ostrovy, kde žije dohromady 76 tisíc obyvatel, a Česko - uznávají akcie na doručitele v listinné podobě. Tyto akcie jsou nejefektivnějším prostředkem korupce. Uvedl to Karel Janeček, zakladatel Nadačního fondu proti korupci, při včerejším zahájení činnosti fondu.

„Zdůrazňuji, že jde o listinnou podobu, ne o zaknihované akcie, rozdíl si běžně lidé neuvědomují. Je jen jediný důvod existence akcií na doručitele v listinné podobě: padesát milionů na jediné akcii se pohodlněji podstrčí než bankovky v pěti kufrech,“ řekl Janeček.

Karel Janeček je ředitelem společnosti RSJ Algorithmic Trading, která patří mezi největší obchodníky s termínovanými kontrakty na burzách v Londýně, Chicagu i Frankfurtu. Její loňský obrat převýšil čtyři miliony miliard korun, z toho miliarda zůstala jako zisk.

Členy správní rady nadačního fondu jsou pivovarník Stanislav Bernard, herec Jan Kraus, bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák a ekonom Tomáš Sedláček. Nadace chce odměňovat lidi, kteří v oblasti veřejných rozpočtů odhalí korupci většího rozsahu. V této souvislosti bude poskytovat i právní služby. Současně chce jednat s politiky a prosazovat legislativní změny, které by korupci omezovaly.

První odměny za odvahu při odhalování korupčního jednání včera převzali dva kandidáti. Libor Michálek, bývalý ředitel Fondu životního prostředí, dostal půl milionu korun a právník Ondřej Závodský, který upozornil na neprůhledné zadávání zakázek v Zařízení služeb Ministerstva vnitra, získal sto tisíc korun. Oba kvůli svému jednání přišli o svá místa.

„Korupce je nejhorší forma krádeže, vadí mi už dlouho. Poslední kapkou byla povolební dohoda mezi ODS a ČSSD na pražském magistrátě,“ řekl Janeček.

Zahájení se zúčastnil i americký velvyslanec Norman Eisen. Vyzval politiky, aby prosadili taková opatření, která s korupcí skoncují. Korupce podle něj odrazuje zahraniční investory. „V životě nejde jen o prachy. Korupce nám žere svobodu,“ dodal Jan Kraus.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...