Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrad stvrdil vládní rošádu. Co čeká nové ministry?

Česko

  22:27
Praha - Pomyslný jarní úklid ve vládě Andreje Babiše (ANO) je u konce. Hlava státu Miloš Zeman v úterý jmenoval nové ministry v resortech, které spadají pod hnutí ANO. Po hradních oficialitách je předseda vlády jednotlivě uvedl do jejich ministerských působišť.

Prezident Miloš Zeman jmenoval 30. dubna 2019 na Pražském hradě Karla Havlíčka, Vladimíra Kremlíka a Marii Benešovou novými ministry dopravy, průmyslu a obchodu a spravedlnosti. foto: ČTK

Nového šéfa získalo ministerstvo dopravy, kam nastoupil Vladimír Kremlík za odcházejícího Dana Ťoka. Staronovou ministryní spravedlnosti se stala Marie Benešová, která nahradila Jana Kněžínka. Třetí změna se týká resortu průmyslu a dopravy, kde usedl Karel Havlíček místo Marty Novákové.

Další výměny už v plánu nejsou. Druhý člen koalice, ČSSD tvrdí, že není důvod u jejích ministrů provádět jakékoliv změny.

Mění se i vicepremiéři

Vedle této rošády se chystá i změna na postech vicepremiérů. Ministr vnitra a šéf sociální demokracie Jan Hamáček místopředsedou vlády zůstává. Střídání čeká Richarda Brabce (ANO), který je též ministrem životního prostředí. Ten byl podle dohody s Babišem ve funkci vicepremiéra jen přechodně.

Za něj přijde posila rovnou dvojnásobná. Pozice vicepremiérů obsadí ministryně financí Alena Schillerová a již zmiňovaný nový šéf resortu průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO). Protože vicepremiéři nemají silnější hlas, poměry v kabinetu se nezmění.

Premiér Babiš si od svých nově jmenovaných zástupců slibuje větší zaměření na ekonomické otázky. Havlíček bude místopředsedou vlády pro hospodářství, Schillerová má mít na starosti ekonomiku a finance. Rozhodnutí rozšířit počet vicepremiérů a změnit náplň jejich práce Babiš vysvětlil potřebou reagovat na změny ve struktuře hospodářství.

Dvě nové role pro Karla Havlíčka

Karel Havlíček.

Nový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dostal nabídku na vládní angažmá už na podzim 2017. Tehdy premiéra Andreje Babiše (ANO) odmítl s tím, že si nabídky sice váží, nemůže ji ale přijmout, protože mu to nedovolují jeho četné (i podnikatelské) aktivity. 

Nyní si s předsedou vlády plácli a mimo ministerský post obsadí i pozici vicepremiéra zaměřeného na hospodářství. „Musíme se podívat kolem sebe na další země, jaký vliv to na nás může mít. Na to, jak zahýbá s trhem nebo naší hospodářskou politikou nedostatek pracovníků, což je poměrně velký problém,“ řekl ke své nové roli Havlíček.

Rekordní počet změn. Zeman jmenoval nové ministry Benešovou, Havlíčka a Kremlíka

Za své hlavní priority považuje podporu podnikání a dokončení restrukturalizace státních agentur. Chce se věnovat také snižování administrativy nebo podpoře exportu. V energetice je pak podle něj nepochybné, že peníze půjdou do jádra. Čeká jej mimo jiné i rozhodnutí o možné dostavbě nového jaderného bloku v Dukovanech.

Havlíček, který působil jako místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace, je v posledních měsících považován za blízkého člověka premiéra Babiše. Byl členem delegace, která předsedu vlády doprovázela při březnové státní návštěvě v USA a při setkání s prezidentem Donaldem Trumpem. Babiš jej také například pověřil, aby urovnal spor s podnikateli o daňové odpočty na výzkum a vývoj, a pozval jej na sněm ANO.

Vladimír Kremlík slibuje nové dálnice

Vladimír Kremlík.

Pro Vladimíra Kremlíka to bude velká změna. Zatímco nyní zkušeného právníka a státního úředníka na ulici málokdo pozná, se vstupem do budovy ministerstva dopravy ho čeká jiný svět. Situace na silnicích a železnicích zajímá skoro každého Čecha a ministr to pocítí vždy, když se něco semele. Své o tom ví Kremlíkův předchůdce Dan Ťok, když třeba nešťastně promluvil o kalamitním sněhu při prosincovém kolapsu na opravované dálnici D1.

Právě modernizace dopravní tepny je jedním z klíčových témat. Je nutné ji dokončit podle (zpožděného) plánu – omezení pro řidiče musí zmizet v roce 2021. O dalších úkolech mluvil už před časem přímo s Ťokem. „Řešili jsme novelu zákona o urychlení dopravní infrastruktury, financování, problematiku PPP projektů,“ líčil Kremlík. Zjednodušeně řečeno: stavět i plánovat silnice co nejrychleji a nejlevněji. Větší tempo si zaslouží stavba D3 na jihu Čech, D35 na východě. Ale i plánování nové železniční trati do Kladna.

Babišova vláda bude mít tři vicepremiéry. Brabce nahradí Schillerová a Havlíček

Muž, který nemá žádnou stranickou knížku, už na dopravě působil. Za Aleše Řebíčka, v roce 2007, vedl právní úsek. Tehdy vypsal resort velkou soutěž na právní služby. Uspěla i kancelář Volopich, Tomšíček & spol., kam Kremlík o rok později nastoupil. Od roku 2015 opět sloužil Česku – jako náměstek na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Měl mimo jiné na starosti právní obranu ve sporech, kde bylo Česko v roli poškozené strany.

Velký návrat Marie Benešové

Marie Benešová

Jméno čerstvé ministryně spravedlnosti Marie Benešové není ve světě vysoké politiky neznámé. Na postu šéfky spravedlnosti působila už za doby vlády Jiřího Rusnoka v letech 2013 až 2014. Dlouholetá členka sociální demokracie patří do okruhu lidí blízkých prezidentu Miloši Zemanovi, je členkou jeho poradního týmu. Z ČSSD odešla v roce 2013 a o čtyři roky později ohlásila odchod z politiky. Teď nastal její návrat do nejvyšších pater.

Kariéra Benešové je velmi pestrá; do svého nynějšího jmenování pracovala jako advokátka v advokátní kanceláři Benešová Beránek Blaha, u jejíhož zrodu stála. Její specializací je trestní právo. Dříve také zastávala pozici nejvyšší státní žalobkyně, do níž ji v roce 1999 navrhl tehdejšímu premiérovi Zemanovi ministr spravedlnosti Otakar Motejl. Benešová se poté jako žalobkyně významně podílela na stíhání korupce. Mimo jiné prosadila na státním zastupitelství vznik specializovaných odborů závažné hospodářské kriminality.

Staronovou ministryni, která vešla ve známost díky sporu s justiční mafií, letos čekají výběry klíčových funkcionářů – předsedů Vrchních soudů v Praze a Olomouci. Pokud zůstane ve funkci do příštích voleb, otevře se jí příležitost zásadně ovlivnit personální podobu justice. Sama Benešová pro Radiožurnál jako své priority uvedla boj s korupcí a návrh nového zákona o státním zastupitelství.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat