• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Kapitalismus je zlo, útočí Moore

Česko

BENÁTKY Kapitalismus je zlo a zlo nelze reformovat, zlikviduje se pouze nahrazením dobra pro všechny: demokracií. K takovému závěru dochází americký režisér Michael Moore ve snímku Capitalism: A Love Story (Kapitalismus: Milostný příběh), jenž měl včera premiéru na festivalu v Benátkách.

Kontroverzní režisér, z jehož děl je známý především snímek Fahrenheit 9/11 ostře kritizující amerického exprezidenta George Bushe, svým novým filmem útočí na kapitalistický systém, který podle něj obohacuje bohaté a miliony lidí odsuzuje k chudobě. Svůj osobitý humor mísí s tragickými osobními příběhy, archivním fotomateriálem a reklamními upoutávkami.

Těmi zlými jsou v Moorově představě velké banky a investiční společnosti, které hrají s penězi investorů – těmto hrám skutečně rozumí jen málokdo, pokud vůbec někdo. A velké společnosti jsou připraveny propouštět tisíce zaměstnanců navzdory rostoucím ziskům.

Moore také útočí na úzké vztahy mezi bankami, politiky a představiteli amerického ministerstva financí – soudí, že regulace prospěly několika málo lidem na Wall Street, která se podle režiséra stala skutečným kasinem. Podněcováním běžných Američanů k půjčkám a ručením jejich domů vznikly podmínky, jež vedly k finanční krizi, a s tím k bezdomovectví a nezaměstnanosti. V dokumentu je zpovídán i kněz, který kapitalismus označil za protikřesťanský, protože nedokáže chránit chudé. „V zásadě tu máme zákon, který tvrdí, že hazardní hry jsou nelegální, ale umožňujeme Wall Street je provozovat a oni si hrají s penězi lidí, které vkládají do šílených podniků,“ uvedl Moore. Kritika Moorův snímek ocenila a autor doufá, že bude schopen povzbudit každého diváka, aby se postavil proti systému.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás