Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Když se Rath odvolá, soud může být až na jaře. Kličky už mu ale nedovolí, míní advokát

David Rath během přestávky v soudním líčení. Ty jsou kvůli jeho zdravotnímu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath během přestávky v soudním líčení. Ty jsou kvůli jeho zdravotnímu... | foto: Yan ReneltMAFRA

PRAHA Pokud by obžalovaný exposlanec a bývalý středočeský hejtman David Rath po nepravomocném rozsudku, který má padnout příští týden, využil všech opravných prostředků, rozhodovalo by se v kauze znovu až na jaře příštího roku. Odvolací soud by totiž mohl začít v březnu nebo dubnu, odhadl pro server Lidovky.cz známý advokát Jaroslav Ortman.

Obžalovaný Rath ve středu dokončil svou závěrečnou řeč. Nyní se očekává, že by měl ve čtvrtek 23. července padnout nepravomocný rozsudek. Pokud by se Rath rozhodl podat proti němu odvolání, může se kauza Rath dočkat pokračování až na jaře. Míní tak alespoň advokát Jaroslav Ortman, jež proces s lékařem a exposlancem dlouhodobě sleduje. 

„Rozsudek padne příští týden. A zhotovení rozsudku je věc minimálně měsíce nebo dvou. Poté se rozešle a strany případně podají odvolání. Uvidíme, jak to dopadne - jestli ho podá pan Rath či nikoli,“ uvedl pro server Lidovky.cz.

Odvolací soud by začal až poté, co by se k záležitosti vyjádřil žalobce Petr Jirát. „Vždycky se k tomu vyjádří i protistrana. Kdyby se teoreticky odvolával Rath, tak má státní zástupce právo na vyjádření, a to už jsme časově někde v listopadu,“ doplnil Ortman. 

Advokát Jaroslav Ortman.

Jen seznamování se spisem na Vrchním soudu v Praze, kam by v případě odvolání veškerá dokumentace poputovala, by mohlo podle osloveného advokáta trvat tři až čtyři měsíce. 

Odvolací soud by tak začal až na jaře roku 2016. „Myslím, že by to na vrchním soudu mohlo být teoreticky v březnu nebo dubnu,“ upřesnil svůj advokát odhad. 

Rozhodování odvolacího vrchního soudu potom trvá většinou velmi krátce, rozsudek obvykle padne během jednoho či dvou dnů. Pokud by porota odvolání shledala důvodným, pak napadené rozhodnutí zruší a podle své úvahy buď vrátí zpět k opakovanému řízení, nebo rozhodne ve věci sama. To ale dělá velmi zřídka. Proti rozhodnutí se již nelze odvolat, jen dovolat Nejvyššímu soudu. Takový krok ale nemá odkladný účinek a odsouzený musí nastoupit trest.

Žádné obstrukce

Mohl by obžalovaný Rath proces záměrně pozdržet? „Mohou se udělat podobné tahy, jako s výměnami obhájců teď. Jenže myslím, že vrchní soud mu poté, co se do toho pustí advokát, už žádné prodlužovací lhůty nedá,“ narážel Ortman například na opakovanou výměnu advokátů, jež žalobce Jirát označil za obstrukce. 

Mluvčí Vrchního soudu v Praze Jiří Fořt ale žádný scénář související s délkou odvolacího soudu nechtěl předjímat. Komentovat nechtěl ani to, kdy by mohl spis dorazit k vrchnímu soudu. „To skutečně nedokážu říct. Nemůžu říct ani srpen, ani září, dokonce ani říjen,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR VE STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč