• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Klaus: Buď růst, nebo méně emisí

Česko

Český prezident na klimatické konferenci v USA zopakoval odpor k regulacím, které mají zastavit globální oteplování

NEW YORK Český prezident Václav Klaus včera uskutečnil další ze série svých „zpochybňovacích“ misí. Na konferenci v New Yorku se pokusil vyvrátit tvrzení, že hlavní příčinou globálního oteplování je prokazatelně lidská činnost. Zastánci této teorie podle něj vycházejí z „chybných a neúplných znalostí“. Lidé mají podle českého prezidenta sklon „slepě věřit“ závěrům Mezivládního panelu OSN ke změnám klimatu (IPCC) navzdory tomu, že jde spíš o politický než vědecký problém. „Politici, média, intelektuálové i úředníci ve stále vlivnějších mezinárodních organizacích je nejen přijímají, ale používají je bez výhrad obsažených i v samotných dokumentech IPCC,“ řekl prezident.

Namítl, že snížení emisí oxidu uhličitého, po němž volají ekologičtí aktivisté, by si vyžádalo zastavení hospodářského růstu, a tím i zamezení dalšího zvýšení životní úrovně a zastavení populačního růstu. „Taková ambice jde proti lidské zkušenosti, která byla vždy spojena se silnou motivací postupovat vpřed a k lepším podmínkám. Není důvodu přistupovat ke shora řízené změně právě teď – zejména s argumenty vycházejícími z tak neúplných a chybných znalostí, jak je předkládá IPCC,“ dodal Klaus.

Konferenci v New Yorku pořádal libertariánský Heartland Institute, který brojí proti veškerým zbytečným zásahům do lidské činnosti. V rámci tohoto přístupu zpochybňuje rozsah a význam klimatických změn a staví se proti snahám přijímat kvůli nim celosvětová omezující opatření.

Skeptici, kteří na akci řečnili, již dokonce založili zvláštní komisi, kterou nazvali Nevládní mezinárodní panel ke klimatickým změnám (název odkazuje k už zmiňovanému Mezivládnímu panelu OSN ke klimatickým změnám, který se problematikou zabývá od konce 80. let). Komise nedávno zveřejnila zprávu, která zcela podle očekávání konstatuje, že ke klimatickým změnám na planetě dochází bez přičinění člověka.

Stejné studie, jiné závěry List The Washington Post v té souvislosti podotkl, že Mezivládní panel OSN přizval ke své analýze několik stovek vědců ze stovky zemí světa, kteří se navíc výzkumem zabývali více než pět let. „Skeptická“ komise proti tomu postavila svou analýzu na práci 23 autorů z 15 zemí, z nichž někteří ani nejsou vědci.

„Došli jsme prostě k jinému závěru,“ poznamenal emeritní profesor Virginské univerzity S. Fred Singer, který zprávu NIPCC dával dohromady. Autoři prý měli k dispozici tytéž studie jako komise OSN a k tomu navíc ještě několik aktuálních analýz.

Zatímco na konferenci o klimatických změnách se vedou debaty o tom, jak snížit emise skleníkových plynů, na konferenci v New Yorku přicestovalo minimálně sedm politiků ze zemí, které se stavějí proti omezování emisí. Z reportáží vyplývá, že se konference lišily i co do atmosféry – v New Yorku vládla mimořádně uvolněná nálada. „Nikdo se s nikým nehádá jako na konferenci na Bali,“ napsal The Washington Post. „Pořadatelé dokonce přizvali komika, který si utahoval z Ala Gora, a promítali účastníkům konference filmy s parodovanými názvy jako Apocalypse No! a Nepříjemná pravda, nebo příjemná fikce?“.

***

Co je The Heartland Institute Nevládní (nezisková) organizace vznikla v roce 1984 v Chicagu. Klade si za cíl „vyhledávat a propagovat tržní řešení sociálních a ekonomických problémů“. Podobně jako Václav Klaus zpochybňuje „vědecký konsenzus“ v lidském podílu na globálním oteplování a odmítá většinový vědecký názor jako „pavědu“.

„Taková ambice jde proti lidské zkušenosti, která byla vždy spojena se silnou motivací postupovat vpřed.“

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás