Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidovci hledají nový směr

Česko

  9:26
PRAHA - Zůstane strana lidová konzervativním ryze katolicky orientovaným subjektem pro poměrně úzce vymezenou skupinu religiózně zaměřených občanů? Nebo se po vzoru některých křesťanských stran v Evropě otevře širšímu světu lidí, kteří možná nevěří v Boha, ale ctí základní hodnoty společnosti, na nichž je křesťanství postaveno?

logo KDU-ČSL

S očekávaným nástupem nové garnitury do čela KDU-ČSL bude nepochybně otevřena i tato otázka, která může být klíčová pro budoucnost lidové strany. Lidovci se ocitli na personální i ideové křižovatce.

„KDU-ČSL stojí před zásadní a vlastně existenční otázkou, kam se vydá. A buď dojde k jejímu otevření, nebo postupné marginalizaci,“ soudí politolog Milan Znoj.

Přinejmenším část členské základny by si změny v politice strany přála. Jsou to lidé, kteří se hlásí k odkazu zesnulého předsedy Josefa Luxe, k myšlence KDU-ČSL coby „klidné síly“, moderní křesťanské strany, která má svůj vzor například v německé CDU.

„Mělo by jít v nějaké podobě o přechod k většímu prosazování civilizačních, kulturních a morálních křesťanských hodnot, které jsou přijatelné i pro ateisty. K tomu měl částečně sklony Josef Lux, ale po něm už nikdo další. A nikoho takového nevidím ani v současném vedení strany,“ říká politoložka Vladimíra Dvořáková.

Moc, nebo čest?
Luxovi ideoví následovníci cítí šanci. Zároveň se ale obávají reakce konzervativně naladěných členů především z tradiční jihomoravské bašty. „Je to příležitost k celkové katarzi,“ vidí současnou situaci Vlasta Parkanová. „Ale je otázka, jestli je na to většinová členská základna připravena. Jsou tu typy tradičních členů a voličů, kteří budou jiné varianty asi obtížně přijímat,“ dobře ví.

Mezi tématy, nad kterými se mohou „tradicionalisté“ s „reformátory“ střetnout, vidí Parkanová například otázku potratů a registrovaného partnerství. „Mohu potraty vnitřně nepřijímat, ale nebudu to nikde vykřikovat, nebudu to nosit jako heslo na korouhvi. Odmítám registrované partnerství, ale z jiných důvodů, než že bych k homosexuálům měla averzi a myslela si, že se mají jít léčit. A takoví fundamentalisté ve straně jsou,“ říká.

KDU-ČSL by se prý měla pokusit sejmout nálepku prodloužené ruky katolické církve a uvědomit si, že nežije ve vzduchoprázdnu.

Podle předsedy středočeské organizace Josefa Janečka se strana ocitla v minulých dnech na zvláštní křižovatce - jestli si má zachovat moc, nebo čest. „Pošlapat si čest, z toho se desítky let nemusíte vymotat,“ podotýká Janeček. I on se domnívá, že je čas stranu změnit a vrátit se k Luxovu odkazu.

„Musíme se vrátit ke křesťanskodemokratické politice a nestydět se za ni. Nesnažit se kopírovat ostatní strany. Musíme mít jasný projekt, například podporu rodiny, slušnost, potírání korupce, a klást důraz nikoli na personální otázky, ale na věcná řešení,“ tvrdí Janeček.

Politolog Znoj je ale ohledně reformního vývoje v KDU-ČSL poměrně skeptický. „Otevření znamená posun do středu, směrem k sociální tržní ekonomice po vzoru CDU. Váhu ve straně ale zřejmě získá moravské křídlo, které hájí sociální smír, a v tomto smyslu může stranu otevřít doleva,“ míní.

Že by se změnil postoj lidovců k ožehavým tématům typu homosexualita a interrupce, Znoj nevěří. „To je pro moravské katolíky příliš citlivé. Tak daleko otevření strany nepůjde,“ prorokuje.
Autoři:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat