130 let

„Malíř pravěku“ je na prodej

Česko

Potomci Zdeňka Buriana nabízejí autorská práva k jeho dílu. Město Kopřivnice má zájem

KOPŘIVNICE Autorská práva k dílu legendárního „malíře pravěku“ Zdeňka Buriana jsou na prodej. A jedním z uchazečů se stalo jeho rodné město Kopřivnice, k němuž se Burian vždy hlásil.

Vnuci malíře jsou ochotni práva přenechat za nižší cenu, než je odhad. „Je to poprvé po letech, co vznikl úřední odhad ceny těchto práv. Jeho dílo je mimořádné, bylo to proto velice náročné - ale podařilo se,“ řekl LN jeho vnuk Jiří Hochman. Odhad mluví o sumě dvacet milionů korun. „To je ale odhad, výchozí bod bude záviset na jednání i na formě, jakou se toto převedení práv uskuteční,“ podotkl.

Zástupci Kopřivnice míní, že odkup by město měl přijít na několik milionů korun, zatím mluví o přibližně o šesti milionech. Starosta Josef Jalůvka konstatoval, že investice by městu pomohla se představit jinak než jen v tradičním spojení s automobilovým průmyslem.

Vnuci hlídají práva na dědečkova díla velmi přísně K podobným nákupům přistupují města velice výjimečně, obvykle spíš stát či radnice získají práva v rámci dědického řízení.

Soubor Burianových autorských práv je navíc velice rozsáhlý, stejně jako byla jeho tvorba. Nyní je drží a spravují jeho vnuci Martin a Jiří Hochmanovi. „S dědečkem jsem v ateliéru strávil dvacet let, už čtrnáct let obstarávám kolem těch práv agendu,“ dodal vnuk Jiří Hochman.

Autorská práva zahrnují například podíl na prodeji a distribuci zboží s burianovskou tematikou nebo z vydavatelské činnosti. Vnuci tak mohou čerpat podíly za ilustrace v knihách, ale i reprodukce v kalendářích, na novoročenkách a v dalších pracích či jiné licenční poplatky. To by mohlo Kopřivnici, pokud se ke koupi tamní zastupitelé odhodlají, přinést další prostředky - práva budou nakládání s dílem omezovat ještě přibližně 42 let, až v roce 2051 vyprší zákonem stanovených sedmdesát let od Burianovy smrti.

Vnuci tvrdí, že by byli rádi, aby práva zůstala na Moravě, k níž měl jejich dědeček úzký vztah. Konečně ve Štramberku u Olomouce má dokonce svoje vlastní muzeum. „Kopřivnice je jednou z možností, ale nevadila by nám ani spolupráce dalších subjektů,“ shodují se. Sami by dokonce upřednostnili vytvoření společnosti, na jejímž fungování by se podíleli. Vnukové jsou totiž známi jako velice přísní zastánci práv - kritizovali i stát za to, že Burianova díla využíval při svých zahraničních prezentacích.

Jde o významného autora, potvrzují také muzejníci Burianova díla jsou součástí nejvýznamnějších sbírek, některé například vlastní Moravské zemské muzeum. „K těm samozřejmě máme práva. Vývoj nynějších jednání ale budeme velice pečlivě sledovat, už proto, o jak významného autora jde,“ konstatoval jeho ředitel Martin Reissner.

Práva se vztahují ke kolekci, která mimo jiné zahrnuje ilustrace k pěti stům knih z oblasti paleoantropologie a také ilustrace, kterými Zdeněk Burian doprovodil mimo jiné knihy Karla Maye, Julese Verna, Jacka Londona, Daniela Defoa, Alberta Vojtěcha Friče, a dokonce i akvarely spojené s díly Boženy Němcové či Jaroslava Foglara.

Přesný objem Burianova díla lze jen těžko odhadnout, podle odhadů vysoce přesahuje deset tisíc ilustrací, ale také rozměrnější díla, mezi nimiž je známý například obraz znázorňující tvůrce Věstonické venuše, mamutů, dinosaurů a další pravěké motivy.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás