Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Manuál pro cestujícího: proč byste si při nehodě vlaku měli vzpomenout na letadlo a kdy opustit vagón

Ve středu po osmé hodině ráno se na Domažlicku srazily dva vlaky. (4. srpna 2021) foto: Martin Polívka, MF DNES

Doporučujeme
Jak se zachovat při podobné železniční nehodě, jaká se stala ve středu dopoledne u Domažlic? Lidovky.cz připomínají manuál, který se pokouší na otázky spojené s bezpečností ve vlaku odpovědět.
  5:00aktualizováno  4. srpna 2021 12:39

Kam je nejbezpečnější si sednout?

Každá nehoda je individuální a žádné sedadlo ve vlaku není úplně bezpečné. „Opravdu neexistuje obecné pravidlo, jaká sedačka je nejbezpečnější. Většinou nepředpokládáte, že se stane podobné neštěstí. Logicky si vybíráte místo podle toho, kde je volno,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Správy železnic Marek Illiaš.

Bezpečnostní experti ale doporučují sedět zády ke směru jízdy, protože tělo pak nemůže být při prudkém zabrždění nebo srážce odhozeno vpřed.

Teoreticky jsou nejvíce ohroženi pasažéři sedící v předních a posledních vagonech, neboť soupravy na trati do sebe narážejí zepředu či zezadu. „Na druhou stranu v případě skutečně velkého nárazu vlak vyskočí a začne se skládat jako harmonika, takže není bezpečno ani uprostřed. Souprava se může zlomit a vagon vypadne mimo kolej a zdeformuje se také,“ pokračuje Illiaš.

Co by měl pasažér dělat, zaslechne-li hlasitý pískot brzd, který může signalizovat blížící se neštěstí?

V tom momentě by se měl cestující zachovat podobně, jako to doporučují stevardi při pádu letadla.

„To znamená zůstat sedět na místě, předklonit se, zkusit si zakrýt hlavu a setrvat tak do nárazu,“ uvedl mluvčí Správy železnic.

Jak by se měli cestující po nehodě zachovat?

Pasažér by měl napřed zkontrolovat sám sebe a zjistit, zda není zraněný, následně může pomoci ostatním. Správa železnic v žádném případě nedoporučuje opouštět vlak.

„Na trati totiž může dojít k poškození trakčního vedení a ve chvíli, kdy budou chtít cestující opustit vozidlo, je může zabít elektrický proud,“ vysvětlil mluvčí železnice. Cestující by tak v nejlepším případě měli zůstat sedět na místě a počkat na zásah hasičů. „Samozřejmě jen za předpokladu, že vlak stojí v klidu na místě a nehoří,“ dodal Illiaš.

Jak může cestující po srážce pomoci ostatním?

I ve vlaku platí obecné zásady první pomoci, člověk by se měl pokusit stabilizovat životní funkce raněných, pokud jsou v ohroženém stavu a potřebují okamžitou pomoc. „Jestliže je raněný v bezvědomí, evidentně vaši pomoc potřebuje. Tady platí pravidlo, že pokud se někdo nebrání masáži srdce, resuscitaci potřebuje,“ přiblížil mluvčí Správy železnic. „V případě, že má zraněný otevřenou zlomeninu a krvácí, nejrychlejší pomoc je zaškrtit mu tepny, snažit se ho nějakým způsobem uklidnit a vyčkat na odbornou pomoc,“ pokračoval Illiaš.

PŘEHLEDNĚ: Jaké jsou nejtragičtější srážky vlaků v Česku za posledních 20 let

Mají pasažéři zůstat ve vlaku, přestože jsou zranění?

„I když je člověk raněný, v žádném případě nedoporučuji opouštět vlak,“ zdůraznil mluvčí. Cestující by také neměli v dobré víře vynášet těžce zraněné pasažéry z vozidla. „Nevíte, jestli nemají poškozenou páteř. Když s nimi budete hýbat, ještě více jim naopak ublížíte,“ vysvětlil Illiaš.

Jsou ve vlacích povinné bezpečnostní pásy?

Nejsou. „Debata ohledně zavedení pásů v minulosti probíhala, ale zatím se nedospělo k závěru, že jsou ve vlaku potřeba. Vlak je poměrně specifický, protože se v něm lidé pohybují více než například v autobusu. Projektanti vlaků musejí počítat i s možnými srážkami, takže by vozy měly být uzpůsobeny tak, aby dopady byly poměrně malé,“ upřesnil pro Lidovky.cz Martin Novák, mluvčí Drážního úřadu.

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat