Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Manuál pro cestujícího: proč byste si při nehodě vlaku měli vzpomenout na letadlo a rozhodně neopouštět vagón

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Jak se zachovat při podobné železniční nehodě, jaká se stala v úterý večer u Českého Brodu? Lidovky.cz sestavily manuál, který se pokouší na otázky spojené s bezpečností ve vlaku odpovědět.

Kam je nejbezpečnější si sednout?

Každá nehoda je individuální a žádné sedadlo ve vlaku není úplně bezpečné. „Opravdu neexistuje obecné pravidlo, jaká sedačka je nejbezpečnější. Většinou nepředpokládáte, že se stane podobné neštěstí. Logicky si vybíráte místo podle toho, kde je volno,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Správy železnic Marek Illiaš.

Bezpečnostní experti ale doporučují sedět zády ke směru jízdy, protože tělo pak nemůže být při prudkém zabrždění nebo srážce odhozeno vpřed.

Teoreticky jsou nejvíce ohroženi pasažéři sedící v předních a posledních vagonech, neboť soupravy na trati do sebe narážejí zepředu či zezadu. „Na druhou stranu v případě skutečně velkého nárazu vlak vyskočí a začne se skládat jako harmonika, takže není bezpečno ani uprostřed. Souprava se může zlomit a vagon vypadne mimo kolej a zdeformuje se také,“ pokračuje Illiaš.

Co by měl pasažér dělat, zaslechne-li hlasitý pískot brzd, který může signalizovat blížící se neštěstí?

V tom momentě by se měl cestující zachovat podobně, jako to doporučují stevardi při pádu letadla.

„To znamená zůstat sedět na místě, předklonit se, zkusit si zakrýt hlavu a setrvat tak do nárazu,“ uvedl mluvčí Správy železnic.

Jak by se měli cestující po nehodě zachovat?

Pasažér by měl napřed zkontrolovat sám sebe a zjistit, zda není zraněný, následně může pomoci ostatním. Správa železnic v žádném případě nedoporučuje opouštět vlak.

„Na trati totiž může dojít k poškození trakčního vedení a ve chvíli, kdy budou chtít cestující opustit vozidlo, je může zabít elektrický proud,“ vysvětlil mluvčí železnice. Cestující by tak v nejlepším případě měli zůstat sedět na místě a počkat na zásah hasičů. „Samozřejmě jen za předpokladu, že vlak stojí v klidu na místě a nehoří,“ dodal Illiaš.

Jak může cestující po srážce pomoci ostatním?

I ve vlaku platí obecné zásady první pomoci, člověk by se měl pokusit stabilizovat životní funkce raněných, pokud jsou v ohroženém stavu a potřebují okamžitou pomoc. „Jestliže je raněný v bezvědomí, evidentně vaši pomoc potřebuje. Tady platí pravidlo, že pokud se někdo nebrání masáži srdce, resuscitaci potřebuje,“ přiblížil mluvčí Správy železnic. „V případě, že má zraněný otevřenou zlomeninu a krvácí, nejrychlejší pomoc je zaškrtit mu tepny, snažit se ho nějakým způsobem uklidnit a vyčkat na odbornou pomoc,“ pokračoval Illiaš.

Mají pasažéři zůstat ve vlaku, přestože jsou zranění?

„I když je člověk raněný, v žádném případě nedoporučuji opouštět vlak,“ zdůraznil mluvčí. Cestující by také neměli v dobré víře vynášet těžce zraněné pasažéry z vozidla. „Nevíte, jestli nemají poškozenou páteř. Když s nimi budete hýbat, ještě více jim naopak ublížíte,“ vysvětlil Illiaš.

Jsou ve vlacích povinné bezpečnostní pásy?

Nejsou. „Debata ohledně zavedení pásů v minulosti probíhala, ale zatím se nedospělo k závěru, že jsou ve vlaku potřeba. Vlak je poměrně specifický, protože se v něm lidé pohybují více než například v autobusu. Projektanti vlaků musejí počítat i s možnými srážkami, takže by vozy měly být uzpůsobeny tak, aby dopady byly poměrně malé,“ upřesnil pro Lidovky.cz Martin Novák, mluvčí Drážního úřadu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...