130 let

Máte heslo 123456?

Česko

Osobní výběr ze světového tisku

Měnit si pravidelně heslo, jak to vyžadují počítačová oddělení velkých firem, je hloupost. A to prosím říká studie Cormaca Herleyho z výzkumné divize samotného Microsoftu (a píše 11. dubna Ideas, intelektuální příloha deníku Boston Globe).

Spousta bezpečnostních opatření je úplně nadbytečných, respektive „dávají smysl jen za předpokladu, že hodnota uživatelova času je nula,“ upozorňuje Herley. Měnit si pravidelně každý rok heslo má zhruba stejnou logiku jako měnit každý rok zámek od bytu. Různé programy na rozpoznání „phishingu“ (falešné e-maily, které z vás chtějí cosi vylákat, zpravidla číslo kreditní karty) a věčná upozorňování na „chybu certifikátu“ jsou zpravidla jen ztráta času.

A Ideas přidává výzkum kalifornské firmy, analyzující data Imperva. Nedávno hackeři ukradli a zveřejnili 32 milionů hesel uživatelů společenských sítí. Deset nejpopulárnějších passwords zní: 1) 123456 2) 12345 3) 123456789 4) password 5) iloveyou 6) princess 7) rock you 8) 1234567 9) 12345678 10) abc 123.

Už nikdy se nebudeme posmívat členům rodiny, kteří si v mobilu nechali PIN 1234. *** David Brooks v New York Times 20. dubna píše, že internet možná nefragmentarizuje společnost tak nebezpečně, jak si mnozí myslí. Jako třeba vlivný právní autor Cass Sunstein, který v roce 2001 publikoval esej Is the Internet really a blessing for democracy? (Je internet pro demokracii opravdu požehnáním?). Sunstein argumentoval takto: tradiční média drží společnost pohromadě, jsou platformou veřejné debaty. Narazíte tam i na názory, které vám nemusí být milé, a čtete i zprávy, jaké byste si normálně nepřečetli. Zato internet umožnil přizpůsobit si informace vlastnímu vidění světa, číst jen názory, které jsou nám blízké, a jen zprávy, které nás baví. Nezbude ze společnosti jen myriáda ostrůvků?

Jenže nová studie o návštěvnících internetu (vypracovali ji Matthew Gentzkow a Jesse M. Shapiro z Chicagské univerzity) říká: Ano, osoba, která navštěvuje jen stránky republikánské televize Fox News, je výrazně konzervativní, a výhradní návštěvník webu New York Times je silně levicový liberál. Ale takových je velmi málo. Mnohem častější je těkání: „Studie naznačuje, že uživatelé internetu jsou parta ideologických Jacků Kerouaků,“ píše Brooks. „Cestují napříč internetem za dobrodružstvím, informacemi, bitkou a vzrušením.“ *** Brian Whitmore na Power Vertical (blog Rádia Svobodná Evropa věnovaný Rusku) 23. dubna přemýšlí, co vlastně Putin plánuje za další kariéru. Nechce být nakonec plnokrevným šéfem strany Jednotné Rusko? Tahle vágně definovaná putinovská strana má pod kontrolou Dumu (parlament), regionální sněmy, většinu městských zastupitelstev. A není příjemnější být mocný zákulisní šéf Jediného Ruska, než se jako premiér či prezident mořit a mazat s každodenními problémy a vystavovat se volbám? „Prezidenti a premiéři přicházejí a odcházejí, strana je tu navěky (aspoň si to myslí),“ míní Whitmore. Ale Putin chce mít možná jen co nejvíc možností, včetně návratu do prezidentské funkce v roce 2012.

*** Co se to stalo s Německem, že myslí víc na sebe a méně na Evropu? Jak to, že se z Angely Merkelové, Miss Europa 2007, stala Fräulein Germania 3010, jak podotkl bývalý ministr zahraničí Joschka Fischer? V International Herald Tribune to 23. dubna zkouší vysvětlit John Kornblum, někdejší americký velvyslanec v Německu.

Německo je pořád stejné, to svět se změnil, píše. Německo není jediné, kdo nechce bezhlavě házet peníze do unijního kotlíku; ale je jediné, kdo to může reálně dělat. Není nebezpečné – je to horší, je neoblomné (unrelenting). A nejradši by z Evropy udělalo jediné velké spořádané Švýcarsko. Má smůlu, že to nikdo další v EU nechce. *** Když otočíte stránku, narazíte na sloupek genetika Václava Pačese. Bývalý předseda Akademie věd si v něm stěžuje na sprosťáky mezi vědci. Konkrétně na nejmenovaného „fracka“ a univerzitního „bafuňáře“, který jinde uráží a jindy jim podlézá.

Znalci vědí, že to je reakce na sloupek O ignoranci a indolenci, který na tom místě před čtrnácti dny napsal o generaci mladší biolog Jan Zrzavý. Vysmíval se v něm nejmenovanému význačnému vědci, který nevěděl, kdo je Adam Smith, a ještě to podle Zrzavého veřejně vykládal v rozhlase.

To jsme rádi, že profesor P. netahá protivníka za vousy a profesor Z. mu nerozbil brýle a že si to vyřídili takto v Orientaci!

V sobotu 1. 5. a 8. 5. je státní svátek; Orientace nevychází. Nashle za tři týdny.

ROZCESTNÍK Desítka nejpopulárnějších passwords začíná „heslem“ 123456, následuje 12345 a trojici uzavírá 123456789. Už nikdy se nebudeme posmívat členům rodiny, že si nechali tovární PIN 1234.

O autorovi| Tomáš Němeček redaktor Orientace

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás