130 let

Mateřství a kariéra: jde to

Česko

Na rodičovské dovolené nezahálela a přes nástrahy, které doma matky čekají, si zvládla založit vlastní praxi.

Přestože mě má práce velmi bavila, nehodlala jsem jí obětovat všechno,“ říká Lucie Hladká, advokátka, která se rozhodla založit si rodinu. Na rodičovské dovolené ale nezahálela. Výsledek její práce ocenila i porota soutěže Právník roku, kde získala druhé místo v kategorii Talent roku.

Lucie Hladká zvládla práci z domova. Plno nastávajících matek si svoje mateřství představuje podobně. Ve volných chvílích chtějí pracovat. Realita je ale často zdeptá. Málokterá žena na nástrahy domácnosti vyzraje tak jako paní Hladká.

Dříve Lucie Hladká spolupracovala s advokátní kanceláří Clifford Chance v oboru obchodního práva a nemovitostí.

„Advokátní kancelář ze zákona vůči mně neměla žádné závazky,“ říká. Přesto jí na základě programu pro matky navracející se po rodičovské dovolené nabídli další spolupráci. „Před mým odchodem jsme předběžně mluvili o možnosti spolupráce na jakýsi částečný úvazek,“ říká Lucie Hladká. Tento úvazek v prostředí advokátních kanceláří ale znamená vedle náročného pracovního tempa často běžnou osmihodinovou pracovní dobu.

„Znám kolegyni, která takto téměř sama v jedné velké kanceláři vedla tým pracující pro jejich největšího klienta,“ popisuje paní Hladká příklad částečného úvazku v realitě.

Lucie Hladká proto odešla na mateřskou a posléze rodičovskou dovolenou s tím, že si od práce odpočine. Po narození syna ale zjistila, že pouhá starost o domácnost na plný úvazek pro ni nebude naplňující. „Byla jsem zvyklá na kontakt s lidmi a řešení náročných úkolů,“ popisuje svou původní práci paní Hladká. „Celodenní péče o dítě, úklid, vaření a praní bez jakékoli změny pro mě bylo příliš psychicky náročné.“ Navíc instinktivně vycítila, že pokud delší dobu nebude pracovat, postupně ztratí kvalifikaci a vytratí se jí lehkost v řešení právních otázek.

Začala proto řešit dilema, které čeká každou aktivní maminku. Jak neztratit přehled o dění v oboru a nakonec i svoji kvalifikaci? „Právo se stále mění, a je proto potřeba se neustále vzdělávat a doplňovat si nové poznatky,“ popisuje Lucie Hladká nutnost nezaspat a nezakrnět.

Na druhou stranu si byla vědomá toho, že zejména velmi malé děti potřebují péči a kontakt s rodiči. A samozřejmě také jako každá matka chtěla vidět, jak její syn vyrůstá a jak se vyvíjí. „Odevzdání dítěte do celodenní péče chůvy pro mě nebylo přijatelným řešením,“ říká Lucie Hladká.

Zkrátka chtěla být „u toho“ v obou směrech. Rozhodla se pracovat z domova a být tak se svým synem. Bylo potřeba rozbít každodenní rutinu a získat opět výhledový cíl. Proto paní Hladká začala s postgraduálním studiem soutěžního práva na King’s College v Londýně. A poté se rozhodla založit vlastní praxi. Nad tímto krokem nemusela dlouho přemýšlet.

„Před rodičovskou dovolenou jsem pracovala jako advokátka a samostatná praxe v oboru obchodního práva a péče o privátní klienty se mi tak jevila jako logické řešení,“ prozrazuje Lucie Hladká.

Aby zvládla své děťátko i práci zároveň, pragmaticky si stanovila priority a reálné cíle.

„Zpočátku jsem pracovala, jen když syn spal,“ říká Lucie Hladká. „A na velký týdenní úklid domácnosti jsem si zajistila výpomoc.“ Nemohla si totiž dovolit počítat s výraznější manželovou pomocí v domácnosti.

„Manžel mě podporuje, ale je také advokát a náročnost jeho práce téměř vylučuje jeho širší zapojení v péči o domácnost,“ tvrdí Lucie Hladká a přiznává, že když jsou na ni doma dva, je to často ještě horší.

Uvědomila si, že všechno zvládnout nejde, a rozhodla se využívat možnosti kooperace se svými bývalými kolegy.

„Pokud byla nějaká otázka od klienta komplexnější, měla jsem k dispozici kolegy specializující se na daně, audit, manažerské a finanční poradenství nebo nemovitosti,“ říká Lucie Hladká, která také začala na složitějších problémech mimo oblasti své specializace spolupracovat s advokátní kanceláří, kde působí její manžel. Ta jí nabídla i reprezentativní prostory, kde má paní Hladká možnost organizovat si jednání se svými klienty.

Pokračování na straně II

Mateřství a kariéra: jde to

Dokončení ze strany I

„Nyní, když už je syn větší, mám šikovnou pomocnici, která mi vypomáhá s hlídáním i s domácností,“ popisuje další krok paní Hladká.

Striktně rozděluje čas mezi svého syna a práci. Z toho důvodu nehrozí, že by pracovní problémy měly vliv i na něj. „Mám štěstí na klienty, kteří nevytvářejí zbytečný stres,“ tvrdí Lucie Hladká. Jediný problém se synem je ten, že se občas chce na práci podílet.

Dále se snaží neztrácet čas zbytečnostmi, jako sledováním televize. A taky člověk nesmí moc dlouho spát. „V Clifford Chance se tradovalo úsloví jednoho partnera, že člověk musí potlačit svoje fyziologické potřeby,“ vzpomíná Lucie Hladká.

Momentálně si vede velmi dobře. Má několik korporátních klientů a řadu individuálních klientů se značným osobním majetkem, kteří zpravidla potřebují pomoc v oblasti práva nemovitostí, obchodních smluv nebo korporátní agendy. „V užším kruhu spolužáků z fakulty a známých uvažujeme o rozšíření kanceláře,“ prozrazuje paní Hladká. „Určitě ale nebudu podnikat nic, co by vedlo k zanedbávání mého syna.“

Jediný problém, se kterým Lucie Hladká setkala, byly zálohy na sociální a zdravotní pojištění.

„Z předchozí činnosti jsem měla poměrně vysoké příjmy, a tedy i vysoké zálohy na tyto platby,“ říká Lucie Hladká. Po dobu mateřské dovolené žádné platby platit nemusíte, ale po jejím skončení se vracíte do původního režimu záloh. V případě Lucie Hladké, která neměla tak vysoké příjmy jako v době, kdy pracovala pro advokátní kancelář Clifford Chance, ale platila vysokou zálohu, se částka rovnala likvidační. Snažila se proto vybojovat její snížení. To se nakonec nepodařilo a musel jí vypomoct manžel.

„Nakonec mi zdravotní pojišťovna, kde na jednotlivých pobočkách měli různé názory na to, zda lze zálohy platit nižší, nebo ne, po dvou letech sdělila, že jsem opravdu jako matka na rodičovské dovolené měla platit nižší zálohy,“ říká Lucie Hladká. „Dovedu si představit, že tato situace musí odradit od samostatné profesní dráhy mnoho dříve podnikajících matek s malými dětmi.“

***

NÁZOR

Reakce České správy sociálního zabezpečení: Zálohy na sociální zabezpečení se mohou platit v nižší výši, než odpovídá příjmům z předcházejícího roku, ale pouze za splnění zákonných podmínek (§14 odst. 5 zákona č. 589/1992 Sb.). Na základě žádosti OSVČ se sníží měsíční vyměřovací základ, ze kterého se stanovuje záloha na pojistné, pokud je příjem po odpočtu výdajů z „podnikání“ nejméně po dobu tří měsíců nižší aspoň o jednu třetinu než takový příjem z předcházejícího roku. Do 31. 12. 2008 se snižovalo na dobu tří měsíců a pak se žádost podávala opakovaně. Od 1. 1. 2009 se snižuje až do měsíce, který předchází podání Přehledu o příjmech a výdajích. Doba, po kterou OSVČ pobírá rodičovský příspěvek, se považuje za kvalifikovaný důvod pro posouzení výkonu samostatné výdělečné činnosti jako vedlejší, a OSVČ musí oznámit a doložit, že chce být považována za OSVČ vykonávající vedlejší činnost. Po tuto dobu se v závislosti na výši příjmů platí pojistné a zálohy na pojistné v nižší výši nebo se nemusí platit vůbec. Rozhodnou výší příjmů je pro rok 2008 částka 51 744 Kč a pro rok 2009 je to částka 56 532 Kč.

Lze zároveň pobírat mateřskou a přitom vydělávat? Legislativa peněžitou pomoc v mateřství definuje jako dávku nahrazující příjem osob v souvislosti s těhotenstvím, mateřstvím a péčí o novorozené dítě. Náleží zaměstnancům a osobám samostatně výdělečně činným. Podle České správy sociálního zabezpečení se nesmí vykonávat činnost, ze které je dávka vyplácena. To však neznamená, že během pobírání peněžitého příspěvku v mateřství nelze vydělávat peníze v jiných pracovních poměrech.

O autorovi| PETR ŠVIHEL, odborná tisková pracovnice

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás