130 let

Mělník otevře své podzemí

Česko

Jako první bude tuto sobotu zpřístupněna nejširší studna v Česku

MĚLNÍK Čtyři a půl metru široká, čtyřicet šest metrů hluboká. To jsou parametry nejširší studny v republice, vyhloubené už ve 14. století ve středočeském Mělníku.

Tamní radnice ji tuto sobotu zpřístupní veřejnosti. Půjde tak o první krok k otevření celého spletitého podzemí pod mělnickým náměstím Míru. „Ideou radnice je kompletní prohlídkový okruh podzemím,“ řekl včera novinářům místostarosta Mělníka Jaromír Kovářík.

Lidé vstoupí do studny sto padesát metrů dlouhou chodbou, do níž vejdou ze dvora bývalého okresního úřadu. V sobotu budou mít návštěvníci cestu do podzemí zadarmo, od neděle se tu bude platit vstupné 50 korun.

Utržené peníze chce pak radnice využít k dalšímu zpřístupňování mělnického podzemí. „Očekáváme, že o prohlídku studny bude velký zájem, a tak bychom finanční prostředky tímto získané opět do podzemí vrátili,“ řekl místostarosta středočeského města Jaromír Kovářík. „My máme v současné době studnu, což je krásné, ale je to jen cesta tam a zpátky. Všude je vidět spousta dalších chodeb, které by bylo škoda nevyužít,“ plánuje dále Kovářík.

Momentálně se tak pracuje na zpřístupnění několika sklepů. „V současné době je hotový plán na zpřístupnění sklepů pod budovou číslo 11,“ sdělil podrobnosti místostarosta.

Tento dům stojí na náměstí nad Pražskou bránou a jeho sklepení není jediným, na jehož otevření se v současné době pracuje. Nedávné výkopové práce totiž odhalily vstup do dalších prostor, které sloužily zřejmě jako vinný sklep. „Z části jsou situovány pod náměstím a z části pod radnicí,“ podotkl Kovářík.

I tento sklep chce město zpřístupnit veřejnosti. Plány mělnické radnice jsou totiž smělé. Spějí ke kompletnímu prohlídkovému okruhu mělnickým podzemím. Takový okruh však bude pro poměrně malé město velice nákladný. Přesné náklady na jeho vybudování zatím mělnická radnice nezná.

Celé mělnické náměstí i s přilehlými ulicemi je podkopáno spletí chodeb a sklepů. Podzemní sklepy jsou několikapatrové a o účelu jejich vzniku se stále vedou diskuse. Jisté je, že se používaly zejména v době ohrožení města, kdy se v nich obyvatelé schovávali i se svým majetkem. V mírových dobách sloužily především jako skladovací prostory na potraviny a díky příhodným podmínkám též k uchovávání vína.

Podzemí by se stalo po svém zpřístupnění jedním z největších lákadel středočeského města. Nejnavštěvovanějšími místy jsou nyní především tamní zámek a nedaleká zámecká vyhlídka, ze které je vidět soutok řek Labe a Vltavy, památná hora Říp a České středohoří.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás