Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rasový útok? Na ubytovnu letěly zápalné lahve

Česko

  9:17aktualizováno  13:25
AŠ - Dva neznámí muži v noci na neděli hodili několik zápalných lahví na ubytovnu v Aši. Nikomu se nic nestalo, vzhledem k tomu, že v objektu bydlí také romští obyvatelé, vyšetřuje policie případ pro podezření z obecného ohrožení s rasovým podtextem.

Na ubytovnu v Aši dva neznámí muži hodili zápalné lahve. foto: Jan SokolČTK

Sdělil to krajský policejní mluvčí Pavel Valenta. Policie povolala do Aše posily z Chebu, které budou monitorovat situaci několik dnů.

"V místě je klid, okolo samostatného domu poblíž nádraží, projíždějí policejní vozy. U soukromé ubytovny nikdo nepostává, ulice je úplně prázdná. Ubytovaní Romové pouze odhánějí fotografy z médií," řekl svědek na místě.

Na domě je jedno ohořelé okno a jeho vnější sklo je rozbité. Okouřené jsou také vstupní dveře do objektu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle starosty Aše Dalibora Blažka nejde o žádnou romskou ubytovnu ani o problémový dům. "Bydlí tam dělníci a dvě romské rodiny, které nikdy neměly problémy a nikdy nepocítily náznaky rasismu," dodal. Podle něj může být důvodem útoku nějaká msta, protože v domě bydleli problematičtí občané, ne Romové, kteří odtud museli odejít.

Možností je také vliv zpráv ze Šluknovska. "Všichni jsou nervózní jenom z toho, když někde vidí cizí skupinu Romů. Snažíme se dělat vše pro to, aby situace nevypadala jako na severu Čech, aby tu nepochodovaly žádné dělnické strany, protože tady to opravdu takové není, a proto mě tohle hodně mrzí, dodal.

Starosta nepamatuje žádný podobný incident. "Ani to, že by se tu v hospodě Romové s bílými poprali," dodal. Pokud by byl čin rasově motivovaný, pak to podle Blažka nebyli ašští občané, ale lidé odjinud. V Aši se loni výrazně zvýšil počet Romů, podobně jako v celém příhraničí.

Ve městě ale nejsou žádné vyloučené lokality a Romové jsou rozprostřeni po Aši i okolí. "Obava veřejnosti z nějaké eskalace tady je, roste drobná kriminalita, kterou mohou páchat Romové, ale víme, že ji páchá ašská galerka," dodal. Obecně se sice ví, že v napadeném domě bydlí romské rodiny, ale například ve Štítarech za městem jsou dva staré panelové domy, kde žije výrazně větší komunita Romů.

"Událost se stala kolem 02:30. Pachatelé vysocí zhruba 180 centimetrů zaútočili na asi třípodlažní objekt v Nádražní ulici. Policie po nich velmi intenzivně pátrá," uvedl.

Zápalných lahví bylo několik, přesný počet mluvčí ale neuvedl. Vinou útoku ohořela část fasády i rámy oken v bytu, kde spali nájemníci, dovnitř se ale lahve nedostaly. Na místě zasahovali hasiči.

Útok se odehrál v Nádražní ulici v Aši.

Útok se odehrál v Nádražní ulici v Aši.

Pachatelé od ubytovny utekli směrem k Palackého ulici. "Kriminalisté přijmou jakoukoliv informaci na linku 158," dodal mluvčí.

Ubytovna podle Valenty vypadá spíše jako rodinný dům, není příliš velká. Okolo objektu je plot a dvorek se zahrádkou. Posily z Chebu už jsou na místě, ale nové informace policie zatím nemá.

V posledních letech se odehrálo několik útoků na obydlí romských rodin. Nejznámějším zůstává případ z dubna 2009, kdy čtveřice pravicových extremistů vhodila do domku ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, nejvážněji dvouletá dívka. Pachatele v březnu 2011 soud poslal na 20 až 22 let do vězení a verdikt potvrdil loni v prosinci i Nejvyšší soud.

Výběr případů žhářských útoků na obydlí romských rodin za posledních 10 let:

24. července 2002
Dvě zápalné láhve vhodili tři neznámí žháři do domu Romů v Karviné-Hranicích. Jedna zasáhla stěnu domu a parapet okna, druhá prolétla otevřeným oknem. Obyvatelé požár uhasili.

30. června 2007
Neznámí žháři hodili zápalnou láhev do domku romské rodiny ve Vrbně pod Pradědem. V domě bylo pět lidí, dva dospělí a tři děti. Nikomu se nic nestalo.

21. září 2008
Od zápalné láhve, kterou někdo hodil do přízemního bytu romské rodiny v Bruntále, začalo hořet vybavení kuchyně. V bytě v té době spalo pět lidí, nikdo nebyl zraněn.

19. dubna 2009

Popálená tříletá Natálka s maminkou.

Popálená tříletá Natálka s maminkou.

Žháři zaútočili na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Do domu vhodili tři zápalné láhve. Při požáru byli zraněni tři lidé. Nejvážněji ani ne dvouletá dívka, která utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla. Z pokusu o rasově motivovanou vraždu byla obžalována čtveřice pravicových extremistů. Pachatele v březnu 2011 soud poslal na 20 až 22 let do vězení a verdikt potvrdil loni v prosinci i Nejvyšší soud.  ČTĚTE ZDE:

24. května 2009
Ve Zdibech u Prahy zaútočili žháři na romskou rodinu. Na dům hodili dvě zápalné láhve. Nikomu se nic nestalo.

24. září 2009
Televize Prima uvedla, že v jihomoravském Mikulově hodili útočníci zápalnou láhev na dům Romů. Nikomu se nic nestalo. Prima neuvedla, kdy se událost stala.

14. března 2010
Po útoku zápalnou lahví na dům romské rodiny v ostravské osadě Bedřiška nebyl nikdo zraněn. Podle vyšetřování nebyl důvodem rasismus, ale sousedské spory. ČTĚTE ZDE:

3. dubna 2010
Na vstupní chodbu činžovního domu v Rybářské ulici v Opavě někdo vhodil dvě zápalné láhve, které však nehořely. Nikdo nebyl zraněn, v domě podle informací ČTK žili Romové.

11. července 2011
V Býchorech na Kolínsku někdo hodil do obydleného domu, kde žili Romové, zapálenou pochodeň. Nikdo nebyl zraněn. Z útoku byla letos v lednu obžalována čtveřice mužů, která šla kolem domu z extremistického koncertu. ČTĚTE ZDE:

10. srpna 2011
V Krtech na Rakovnicku někdo zaútočil zápalnou láhví na domek obývaný Romy. Hořící láhev se podařilo okamžitě uhasit, jeden člověk utrpěl lehké zranění. ČTĚTE ZDE:

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat