• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Uzavřené silnice kvůli sněhu (ilustrační).

Uzavřené silnice kvůli sněhu (ilustrační). | foto: Dan Materna, MAFRA

Namrzající mlha komplikovala ráno dopravu na většině území Česka

Česko
  •   10:37
JIHLAVA/HRADEC KRÁLOVÉ/OLOMOUC - Namrzající mlha komplikovala v úterý ráno dopravu na Vysočině, v Jihočeském kraji. Náledí se tvořilo ve Zlínském kraji i Olomouckém. Silnice na jihu Moravy a v Královéhradeckém kraji sjeli řidiči se zvýšenou opatrností.

Vysočina

Mlha, která místy může namrzat, v úterý ráno komplikovala dopravu na většině území Vysočiny. Ve vyšších polohách na Žďársku ležela podle silničářů na vedlejších silnicích zledovatělá vrstva sněhu místy s vyjetými kolejemi. Ostatní silnice v kraji jsou většinou holé, suché a sjízdné bez omezení.

Je většinou zataženo až oblačno, vane slabý vítr, teploty se pohybují kolem nuly. Během dne bude podle meteorologů zataženo nízkou oblačností, ojediněle polojasno až skoro jasno. Ojediněle může mrholit. Nejvyšší odpolední teploty dosáhnou jednoho až pěti stupňů Celsia. Bude vát slabý jihovýchodní až jižní vítr do 15 kilometrů za hodinu.

Jihočeský kraj

I na většina území Jihočeského kraje zkomplikovala namrzající mlha dopravu.  Na silnicích ve vyšších polohách, v lesních úsecích na Prachaticku a v jihočeské části Šumavy leží rozbředlý sníh. Podle silničářů je nutná zimní výbava. Ostatní silnice v Jihočeském kraji jsou v úterý většinou holé, suché a sjízdné bez omezení.

Je většinou polojasno až oblačno, vane slabý vítr. Teploty se pohybují od jednoho do šesti stupňů Celsia pod nulou. Během úterního dne bude podle meteorologů polojasno až oblačno, večer od západu oblačno až zataženo. Nejvyšší denní teploty dosáhnou pěti až osmi stupňů nad nulou, v 1000 metrech na horách kolem čtyř stupňů. Bude vát slabý jižní až jihozápadní vítr o rychlosti do 20 kilometrů v hodině.

Zlínský kraj

Silnice ve Zlínském kraji v úterý ráno místy namrzají, někde je mlhavo. Řidiči musí být opatrní i na některých silnicích prvních tříd, náledí se tvoří například v Otrokovicích na mostu na obchvatu města, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Cestování komplikuje námraza, sníh a mrholení. Potíže hlásí Ústecko i Středočeský kraj

V horských oblastech Vsetínska leží na silnicích zbytky uježděného sněhu kryté posypem, někde tato vrstva namrzá.

V kraji je v úterý většinou polojasno, na jihu jasno. Teploty se pohybují od minus tří do pěti stupňů Celsia, většinou vane mírný vítr. Podle předpovědi meteorologů by odpolední teploty měly být jeden až pět stupňů Celsia.

Olomoucký kraj

Řidiči v Olomouckém kraji museli být v úterý ráno opatrní, místy byla mlha. Námraza hrozí na dálnici D35 mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou. Silnice mohou namrzat také v horských oblastech a lesních úsecích na Šumpersku, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

V kraji je oblačno, místy skoro jasno, většinou vane mírný vítr. Teploty se pohybují od minus tří do tří stupňů Celsia.

Odpoledne by podle předpovědi meteorologů mělo být většinou skoro jasno, teplota by měla být až pět stupňů Celsia, při malé oblačnosti až devět stupňů Celsia.

Královéhradecký kraj

Silnice v Královéhradeckém kraji byly v úterý ráno sjízdné se zvýšenou opatrností. Místy se vyskytovaly mrznoucí mlhy. Problémy hrozily zejména v nejvyšších polohách Orlických hor, kde ležel na vedlejších silnicích zledovatělý sníh. Vyplynulo to z ranního hlášení meteorologů a Ředitelství silnic a dálnic.

Teploty se v úterý ráno v hradeckém kraji pohybovaly od minus čtyř stupňů Celsia do dvou stupňů nad nulou. V nejvyšších polohách Orlických hor na Rychnovsku ležela místy na silnicích druhých a třetích tříd nesouvislá vrstva rozbředlého sněhu se zmrazky nebo ujetý zledovatělý sníh krytý posypem. V těchto místech podle silničářů hrozí řidičům největší nebezpečí.

Podle meteorologů bude v úterý v Královéhradeckém kraji skoro jasno, zpočátku ojediněle s nízkou oblačností. Nejvyšší denní teploty by měly vyšplhat k sedmi stupňům Celsia, v 1000 metrech na horách by mělo být kolem tří stupňů Celsia. Vítr bude vát slabý jižní až jihovýchodní.

Jihomoravský kraj

Většina silnic v Jihomoravském kraji byla v úterý ráno sjízdná se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. Na Hodonínsku, Břeclavsku a Znojemsku komplikuje provoz mlha, v ostatních částech kraje se mlha vyskytuje místy.

V kraji se teploty pohybují od minus čtyř do jednoho stupně Celsia. Fouká slabý vítr. Povrch dálnic D1, D2, D52, D46 a D43 je sjízdný bez omezení, ale jízdu řidičům komplikuje mlha.

Komunikace nižších tříd jsou v Brně, na Brněnsku, Břeclavsku, Hodonínsku, Vyškovsku a Znojemsku sjízdné se zvýšenou opatrností, na Hodonínsku a Břeclavsku je silničáři museli chemicky ošetřit. Silnice na Blanensku jsou sjízdné bez omezení.

Autor: ČTK