• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Nebojte se přijímaček zbytečně

Česko

Obáváte se, že váš potomek přijímací zkoušky na střední školu nezvládne, třeba protože je notorický trémista? Možná jsou vaše obavy zbytečné. Vzhledem ke klesajícímu počtu uchazečů ubývá i škol, které přijímačky vypisují.

Najděte si loňské testy Na přijímacích zkouškách v současnosti trvají především gymnázia ve větších městech, včetně těch víceletých. Zde představuje výsledek testů (zpravidla z češtiny, matematiky a obecných studijních předpokladů) stále rozhodující kritérium, které má výrazně větší váhu než zmíněný prospěch či slovní výstupní hodnocení.

Obsah těchto zkoušek se liší školu od školy. Mnohé z nich využívají testů připravených některou ze specializovaných agentur, jako je třeba Scio (viz vedlejší článek), ostatní si připravují testové otázky samostatně. Jakou cestu konkrétní škola zvolila, byste se měli dozvědět z webových stránek školy. Tam zpravidla najdete i testy z minulých let, které můžete s dítětem použít při přípravě. Rozhoduje prospěch z 8. a 9. třídy ZŠ Na většině ostatních středních škol a prakticky na všech učilištích rozhodne o přijetí průměr prospěchu z konce 8. a prvního pololetí 9. třídy ZŠ. Pokud škola přijímá na daný obor například 30 uchazečů, přijme jednoduše 30 s nejlepším prospěchem. K posunu v pořadí směrem nahoru může ovšem leckde pomoci například bonus za úspěchy v matematických nebo přírodovědných olympiádách apod.

Některé z „lepších“ škol si ovšem předem stanoví, že přijímají pouze žáky s prospěchem do určitého průměru bez ohledu na to, zda jich bude dostatečný počet.

Kritéria přijímacích řízení jsou ředitelé středních škol povinni zveřejnit ve škole a na internetu nejpozději do konce ledna.

Autor: