130 let

Jednou z hlavních náplní práce firmy Heavy Machinery services (dříve Legios) je výroba nákladních železničních vozů. | foto: ČTK

Nechoďte do pátku do práce, vyzvalo zaměstnance vedení lounské vagonky Legios

Česko
  •   9:01aktualizováno  18:58
Louny - Zaměstnanci společnosti Legios Loco, která vyrábí v Lounech vagóny, nemají chodit do pátku do práce. Sdělilo jim to v pondělí vedení společnosti poté, co managementu zamezila přístup do areálu insolvenční správkyně firmy Heavy Machinery Services (HMS) Petra Hýsková.

Od HMS si Legios komplex doposud pronajímal. Ředitel společnosti Legios Loco Petr Vlček v pondělí uvedl, že správkyně svým přístupem paralyzuje chod podniku a působí denně škody v řádech milionů korun. Ve firmě zasahovala policie.

Muži s tyčemi bránili inventarizaci majetku bývalé firmy Legios. Policie konflikt zažehnala střelbou ze samopalu

Společnost HMS, která je v konkurzu, firmě Legios Loco areál dosud pronajímala. Insolvenční správkyně dala Legiosu podle Vlčka v pátek 28. června výpověď bez udání výpovědní doby. V pondělí 1. července areál uzavřela. 

Pronajmutí lounského areálu konkurenční firmě DAKO-CZ je podle Vlčka důsledkem nekalého konkurenčního boje. „Jednoznačně se potvrzuje podezření z dlouhodobě připravovaného nepřátelského převzetí jednou předem vybranou ekonomickou skupinou,“ uvedl Vlček. Tvrdí, že Hýsková nemá k výkonu insolvenčního správce příslušné zákonné oprávnění. Ministerstvo spravedlnosti ale svým rozhodnutím z 11. března letošního roku povolilo vykonávat činnost zvláštního insolvenčního správce. Informovalo českobudějovický krajský soud o tom, že Hýsková v únoru úspěšně absolvovala potřebné zkoušky. ČTK má rozhodnutí ministerstva spravedlnosti k dispozici.

Staré logo na věži v areálu výrobce vagonů Heavy Machinery services (dříve...
Areál výrobce vagonů Heavy Machinery services (dříve Legios) v Lounech.

Podle Vlčka hrozí tunelování majetku firmy Legios Loco, který má hodnotu 500 milionů korun a materiálu ve vlastnictví třetích osob v hodnotě 100 milionů korun. Společnost DAKO-CZ patří do holdingu Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada.

Právníci Legiosu se obrátili na soudy se stížnostmi a žádostí o předběžná opatření. „Věříme, že do pátku justice dá vědět. Dnes jsme měli schůzku se zaměstnanci a oznámili jim, že mají zůstat do té doby doma, v pondělí se s nimi znovu sejdeme,“ uvedl ředitel, podle kterého vznikají firmě denně škody zhruba deset až 13 milionů korun.

Legis Loco zaměstnává v Lounech, Horním Slavkově a Nymburku zhruba 1200 lidí. V Lounech se výroba vagónů dokončuje. „Uvnitř máme plný barák našich kalkulací, účtů, výkresů, našeho know-how. Musíme chránit náš majetek, a nemůžeme se k němu dostat,“ uvedl Vlček. Hodnotu majetku v areálu v Lounech pouze v železe odhadl ředitel na 300 milionů korun. Podle Hýskové Legios Loco nespolupracuje a jedná obstrukčně.

Příběh lounské vagonky.

Na 400 zaměstnanců Legiosu stálo před areálem minulé pondělí, v pondělí se opět někteří chtěli dostat dovnitř. „Pouští pouze lidi, které chtějí verbovat pro nového nájemce,“ uvedl Vlček. Podle něj je firma DAKO-CZ, které správkyně areál nyní pronajala, největší konkurencí Legiosu. „Naši právníci si myslí, že výpověď z nájmu je neplatná, je to útok na fungující společnost,“ řekl.

Legios se obrátil na soud v Českých Budějovicích, který řeší úpadek firmy HMS, i na lounský soud.

Autor: ČTK