24. února 2017 15:27, aktualizováno  17:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Colloredo-Mansfeldová zámek Opočno nedostane. Nejvyšší soud odmítl dovolání

Zámek Opočno - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Opočno - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

BRNO Nejvyšší soud odmítl dovolání Kristiny Colloredo-Mansfeldové v letitém sporu o renesanční zámek v Opočně na Rychnovsku. Justice památku loni v dubnu pravomocně přiřkla státu.

Odmítnutí dovolání je patrné z justiční databáze InfoSoud.

Právní zástupce Colloredo-Mansfeldové Jakub Fröhlich uvedl, že rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) ve věci opočenského zámku mu zatím nebylo doručeno a není mu tedy znám ani jeho obsah. „V případě odmítavého rozhodnutí Nejvyššího soudu je má klientka připravena podat ústavní stížnost k Ústavnímu soudu ČR,“ řekl Fröhlich.

Spor o zámek trvá od roku 1991. Poslední verdikt rychnovského soudu loni v dubnu potvrdil Krajský soud v Hradci Králové. Podmínky pro vrácení majetku, například rasová perzekuce při jeho konfiskaci, se prý neprokázaly.

Podle královéhradeckého soudu zákonodárce projevil vůli napravit jen některé křivdy vzniklé po únoru 1948. „Pro mě je to jasný, vrátit by mi to měli, to je fér,“ reagovala tehdy Colloredo-Mansfeldová.

NS rozhodl 1. února, v pátek se spis vrátil k rychnovskému okresnímu soudu, který bude doručovat usnesení účastníkům řízení. V InfoSoudu už okresní soud zaznamenal, že „podaný opravný prostředek byl odmítnut“. V této fázi NS svá rozhodnutí nezveřejňuje a nekomentuje.

Soudy se případem zabývaly opakovaně. Nejdříve žalobu zamítly, v roce 2000 NS vrátil spor k novému projednání. Poté soudy rozhodly, že majetek má stát vydat a zámek spravovala Colloredo-Mansfeldová. V roce 2005 ale Ústavní soud verdikty zrušil a případ se znovu vrátil rychnovskému soudu, který rozhodl, že zámek má patřit státu, který objekt 10. dubna 2007 opět převzal do své péče.

Další projednávání začalo poté, co Ústavní soud vyhověl stížnosti Colloredo-Mansfeldové a uvedl, že listiny, které předložila, by pro ni mohly znamenat příznivější rozhodnutí. Následně obnovu řízení povolil rychnovský i hradecký soud, avšak nakonec padlo stejné rozhodnutí jako předtím. Nyní se může dědička původních majitelů teoreticky znovu obrátit na Ústavní soud.

Zámek Colloredo-Mansfeldům zkonfiskovali v roce 1942 nacisté, po roce 1945 připadl na základě dekretu prezidenta Beneše státu.

V jiné větvi sporu se Coloredo-Mansfeldová s bratrancem Jeromem Colloredo-Mannsfeldem domáhala vydání mobiliáře renesančního zámku Opočno. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v prosinci konstatoval, že české soudy porušily práva Colloredo-Mannsfelda na spravedlivé soudní řízení.

Výběr událostí kolem restitučního sporu o zámek v Opočně

1991 - Dědička rodu, dcera posledního majitele, Kristina Colloredo-Mansfeldová požádala o vydání zámku v Opočně.

Září 1995 - Soud v Rychnově nad Kněžnou neuznal nároky Colloredo-Mansfeldové na vydání nemovitostí včetně zámku.

4. ledna 1999 - Žalobu Colloredo-Mansfeldů na vydání Opočna zamítl Krajský soud v Hradci Králové.

16. března 1999 - Okresní soud v Rychnově zamítl žalobu Colloredo-Mansfeldové proti Památkovému ústavu v Pardubicích na vydání zámku včetně pozemků. O rok později potvrdil rozhodnutí Krajský soud v Hradci Králové.

31. srpna 2000 - Nejvyšší soud vyhověl dovolání Colloredo-Mansfeldové a věc vrátil okresnímu soudu.

12. června 2002 - Okresní soud v Rychnově nařídil vydání zámku, pozemků a budov dědičce. Památkový ústav se odvolal.

13. května 2003 - Krajský soud v odvolacím řízení rozhodl, že stát má Colloredo-Mansfeldové vrátit zámek a pozemky. Památkáři podali dovolání k Nejvyššímu soudu, bylo neúspěšné.

13. ledna 2005 - Ústavní soud zrušil verdikty okresního a krajského soudu a vrátil celou věc okresnímu soudu v Rychnově.

13. září 2005 - Rychnovský soud rozhodl, že zámek v Opočně by měl patřit Národnímu památkovému ústavu.

11. září 2006 - Krajský soud v odvolacím řízení potvrdil rozhodnutí okresního soudu o tom, že zámek patří státu. Colloredo-Mansfeldová podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

10. dubna 2007 - Zámek v Opočně převzal do své péče opět stát.

18. října 2007 - Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové v odvolacím řízení rozhodla, že mobiliář zámku náleží státu, nikoliv potomkům Colloredo-Mansfeldů.

Listopad 2007 - Nejvyšší soud odmítl dovolání Colloredo-Mansfeldové proti rozsudku královéhradeckého krajského soudu z roku 2006. Zámek a další majetek zůstal státu.

19. března 2008 - Soud v Rychnově zamítl návrh na obnovení sporu o zámek, který podala dědička kvůli novým důkazům.

2. března 2009 - Nejvyšší soud odmítl dovolání zástupců rodu Colloredo-Mansfeldů, kteří se domáhali vydání mobiliáře zámku.

2. září 2010 - Ústavní soud odmítl stížnost Jeroma Colloredo-Mannsfelda, jenž se spolu se sestřenicí Kristinou domáhal vydání mobiliáře zámku.

24. dubna 2012 - Ústavní soud potvrdil, že zámek a další majetek zůstane státu. Soudci po čtyřletém zkoumání odmítli stížnost dědičky.

4. června 2013 - Nejvyšší soud odmítl dovolání Colloredo-Mansfeldové, která tak nedosáhla obnovy řízení.

18. března 2014 - Ústavní soud vyhověl stížnosti Colloredo-Mansfeldové, která žádala obnovu řízení. Domáhala se jí na základě údajně nového důkazu, který nemohla uplatnit v původním řízení. Výpis z Almanachu židovské šlechty z roku 1913 podle ní dokazoval, že její babička byla židovského původu a že konfiskace majetku nacisty v roce 1942 měla nejen politické, ale také rasové pozadí.

22. října 2014 - Okresní soud povolil obnovu řízení, po odvolání památkářů obnovu povolil v lednu 2015 krajský soud.

22. září 2015 - Okresní soud v Rychnově rozhodl, že zámek v Opočně by měl patřit státu.

21. dubna 2016 - Krajský soud v Hradci Králové, který řešil odvolání Colloredo-Mansfeldové, rozhodl, že zámek patří státu. Podmínky pro vrácení majetku, například rasová perzekuce při jeho konfiskaci, se podle soudu neprokázaly.

1. února 2017 - Nejvyšší soud odmítl dovolání Colloredo-Mansfeldové.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz