130 let

Nemocnice čekají „škatulata“

Česko

Sloučení nemocnic? I to je možnost, jak léčit brněnské zdravotnictví, přiznávají odborníci.

BRNO Magistrát vlastní dvě nemocnice a oběma přispívá nejen na investice, ale i milionovými sumami na provoz. O osudu Úrazové nemocnice a Nemocnice Milosrdných bratří může rozhodnout zítřek a první dny ledna.

Zítra totiž mohou naposledy odevzdat přihlášku do výběrového řízení zájemci o místo ředitele „Milosrdných“. A sama pravidla konkurzu nevylučují, že ve své koncepci navrhnou uchazeči širší změny brněnského zdravotnictví. „Představu může nabídnout každý. Návrh na sloučení ale není cílem konkurzu, ani ho nepředpokládám,“ dodala náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS).

Jedním dechem dodává: v lednu sestaví tým, který bude řešit komplexně problém městských zdravotních zařízení. „Chci opravdovou koncepci, jejímž výsledkem může být restrukturalizace i sloučení,“ dodala. To bude druhý zásadní moment možné reformy.

Brno nyní kromě obou nemocnic zřizuje také dvě velké polikliniky - ta v Zahradníkově je zřejmě největší městskou poliklinikou v republice, druhou je dětské centrum na Žerotínově náměstí.

Dokonce i ředitel Úrazové nemocnice Karel Doležal výrazné změny nevylučuje. Sám se ale nehodlá ucházet o místo ředitele druhé z nemocnic, aby sloučení prosadil. „Nepochybně o možném jednotném řízení budeme diskutovat. Odborníci ale musejí říci, zda by úspory byly adekvátní nákladům s nimi spojenými a souvisejícím nevýhodám,“ dodal. Připomněl, že již dříve v Brně fungoval Městský ústav národního zdraví (MÚNZ), pod který městská zařízení spadala. „Už nyní se radíme, jak dál spolupracovat, jak si zbytečně nekonkurovat,“ poznamenal.

Současný ředitel „Milosrdných“ Daniel Rychnovský, který do voleb působil jako první náměstek primátora, sloučení městských nemocnic jako nejvhodnější řešení nevidí. „Spíš bychom měli uvažovat o systému spolupráce a rozdělení činností, o fungování v nějakém partnerském rytmu. Určitě také nemá smysl, aby obě nemocnice nabízely totožnou péči. Můžeme se domlouvat i například na společném nákupu zdravotnických potřeb,“ míní. V čele zařízení stojí vyjma dvouletého působení na radnici šestnáct let a o post se opět uchází. Byť lidovci, které zastupuje, poprvé ve vedení města nejsou.

Zatímco Nemocnice Milosrdných bratří je z 90 procent provozně soběstačná a nepotřebuje zásadní investice, úrazovka naopak spolyká desítky milionů, protože do jejích oprav stát jako bývalý majitel dlouhodobě neinvestoval.

Experti neoficiálně tvrdí, že by mohlo sloučení mít podobný efekt jako vytvoření Fakultní nemocnice Brno ze čtyř do té doby samostatných zařízení. Šetří na provoze, odbornících i přístrojích. další možností je přehodnotit zaměření obou městských nemocnic.

***

SLUČOVÁNÍ

Tady spojení pomohlo: FN Brno

Dnešní Fakultní nemocnice Brno jsou původně čtyři samostatné nemocnice: bohunická, dětská, porodnice na Obilním trhu a léčebna v Bílovicích. Ty se právě kvůli problémům s hospodařením sloučily v roce 1998 pod jediného ředitele. Začaly pak šetřit na dodávkách léků, nákupech přístrojů, servisu a dalších společných nákladech. Podstatné je, že i po sloučení zůstala většina pracovišť na původních místech, pacienti tudíž změny nepocítili tím, že by zařízení některý tradiční areál zcela vyklidilo.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás