Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nenávist vůči uprchlíkům na síti zaměstnává policii. Denně přijde udání

Facebook. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA „Kulku pro každého“ nebo třeba „nažeňme vetřelce do Terezína“. Policie se zaměřuje na komentáře plné zloby a nenávisti vůči uprchlíkům, které se objevují na internetu a Facebooku. Kriminalistům přišlo jen za poslední dva měsíce více než 70 hlášení s podezřením na spáchání trestného činu. Všechny prověřují.

Počet oznámení navíc podle statistik prudce roste. Pisatelům policie vzkazuje, že internet není anonymní. Zjistit identitu osoby na webu prý není pro policisty nepřekonatelným problémem. „Jde o běžnou záležitost, kterou používáme při řešení tradiční kriminality,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Policejního prezidia David Schön.

Až tři roky vězení

Policie nasadila kriminalisty specializující se na extremismus a počítačovou kriminalitu. Nejde o žádný nově ustavený tým, práci zvládá odbor informační kriminality Policejního prezidia a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Jejich příslušníci kromě prověřování oznámení sami vyhledávají problematické výroky. Za „hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob či z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod“ hrozí až tři roky vězení.

Dvouletý trest tak v současnosti hrozí například sedmačtyřicetileté ženě z Dačicka, která šířila poplašnou zprávu o migrantech. V obci Lidéřovice na Jindřichohradecku měla podle jejích, ničím nepodložených. informací skupina arabských uprchlíků podřezat hospodářská zvířata. (více o případu ZDE)

Kolik lidí dosud policie obvinila, nechce říct. „V několika případech prověřování nevedlo k zahájení trestního řízení, ale posloužilo jako poznatek, který kriminalisté rozpracovávají a může v dohledné době vést k dalšímu trestnímu řízení,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí Schön.

Rozpracované případy

U deseti oznámení pak detektivové odhalili, že příspěvky odkazovaly na obsah internetových stránek, které už jsou předmětem trestního řízení. Naopak třicet oznámení smetla policie ze stolu s jasným závěrem: trestný čin ani přestupek spáchán nebyl.

Zakladatele kampaně proti nenávisti HateFree Lukáš Houdek varuje, že pokud nedojde k postihování problematických výlevů v online prostoru, agrese může přibývat. A co víc, z internetu by se mohla přenášet na ulici. „Lidé totiž budou mít dojem, že je jejich jednání legitimní,“ míní aktivista.

V Německu chtějí, aby zasáhl sám Facebook. Ministr spravedlnosti Heiko Maas proto svolal na 14. září schůzku se zástupci evropského ústředí společnosti. Maas je přesvědčen, že sociální síť musí v budoucnu postupovat rozhodněji a aktivněji proti komentářům a příspěvkům, které jsou rasistické, xenofobní nebo vybízejí k nesnášenlivosti proti určitým skupinám obyvatel.

Stalo se tak v reakci na opakující se žhářské útoky na ubytovny s uprchlíky v Německu, jimž předcházela často štvavá kampaň proti běžencům na Facebooku. V dopise, který ministr poslal společnosti Facebooku, se uvádí, že „pro občany a uživatele internetu není pochopitelné, proč je nějaký obsah – například záběry určitých částí těla – mazán téměř okamžitě, zatímco rasistické projevy nezmizí ani poté, co si na to stěžují uživatelé.“

Hrozí až tři roky

V případě, že bude pachatel trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, či z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod odsouzen, hrozí mu až tříletý trest odnětí svobody.

„Je mimo jakoukoli pochybnost, že svoboda projevu je vysokou hodnotou. Internet ale není prostorem bez právní regulace, v němž by mohlo být možné volně šířit rasistické štvaní anebo výroky, které jsou trestně postižitelné,“ prohlásil Maas.

Vše řádně promyšleno

Česká policie zmiňuje i další fintu xenofobů. „Do velké míry si pisatelé těchto extrémních vyjádření dopředu velmi dobře rozmyslí přesný obsah sdělení. Sice je mnohdy velmi provokativní, ale neumožňuje trestní stíhání. Jedná se například o vyjádření, která jsou

díky historickým konotacím velmi zavádějící, ale při faktickém posouzení nelze někoho za tato vyjádření trestně stíhat,“ sdělil Schön.

Xenofobní komentáře stály Kalendu místo ve straně

Nenávistné komentáře na adresu uprchlíků - konkrétně sedmi desítek utečenců, kteří zemřeli udušením v dodávce na cestě z Maďarska - stály politika Danielu Kalendu členství ve straně. Kvůli tomu, že se o mrtvých běžencích vyjadřoval jako o "lůze" a "špíně" jej vyloučilo vedení lidovců. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Do hledáčku policie se před několika dny dostal například i předseda strany Národní demokracie Adam B. Bartoš, známý svými xenofobními a antisemitskými názory, když na svůj facebookový profil napsal: „Nač vytvářet stanové tábory pro vetřelce u Břeclavi (a jinde) a stresovat a děsit místní obyvatele? Máme tu přece krásné pevnostní město Terezín (bezpečnější než nějaké stanové městečko), kde by se mohli vetřelci koncentrovat, než je vlaky odvezou domů...“ Tento výrok není prvním, který policie v souvislosti s jeho osobou prošetřuje.

Provizorní databáze

Také server Lidovky.cz již dříve upozornil na několik případů, kdy se do xenofobních úvah pustili i lidé politicky neaktivní (více v boxu na konci článku - pozn. red.). Nesnášenlivé komentáře začala hromadně uveřejňovat i facebooková stránka s názvem Obludárium, v níž téměř denně přibývají nové kontroverzní příspěvky. Dalo by se tedy říci, že vzniká jakási databáze

Zlostné komentáře netrápí jen českou policii. Také v sousedním Polsku se pustili do boje proti hrubým urážkám vůči uprchlíkům. Od tohoto týdne bude tamní prokuratura ve Varšavě vyšetřovat obsah internetových diskusí. Nelíbí se jí totiž, že někteří obyvatelé navrhují, aby byli uprchlíci ze Sýrie posíláni do bývalého nacistického tábora v Osvětimi. Bitva proti takovým komentářům je dokonce jednou z priorit Andrzeje Seremeta ve funkci generálního prokurátora.nekorektních výroků na internetu.

VÍCE K TÉMATU NA SERVERU LIDOVKY.CZ

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...