• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Obama ustoupil Rusku, trvají na svém republikáni

Česko

Protiraketový štít by měl eliminovat všechny hrozby, i z Ruska, tvrdí republikánský senátor.

WASHINGTON/PRAHA „Přistoupili jsme na to, že náš protiraketový štít udržíme v bezpečné vzdálenosti, ve které nebude představovat hrozbu pro ruské útočné zbraně,“ kritizoval v úterý novou odzbrojovací dohodu Spojených států a Ruska republikánský senátor Jim DeMint.

Před zahraničním výborem Senátu obhajovali dohodu, podepsanou začátkem dubna v Praze, ministryně zahraničí Hillary Clintonová, ministr obrany Robert Gates a náčelník hlavních štábů armády Mike Mullen. Podle očekávání vzbudil největší dohady dodatek, který ke smlouvě připojili Rusové a který se týká už zmiňované protiraketové obrany.

Jeho největším kritikem byl DeMint. Problém je v tom, poznamenávali včera komentátoři, že protiraketový štít nikdy neměl sloužit jako obrana před možným útokem z Ruska. S něčím takovým nepočítal dokonce ani Obamův předchůdce George W. Bush, jenž měl v plánu vybudovat v České republice radar a v sousedním Polsku silo s deseti protiraketami. Štít byl od samotného začátku koncipován jako obrana před možným útokem z Blízkého východu, jmenovitě z Íránu.

„Dohoda nám nijak nezabraňuje vytvořit co možná nejefektivnější systém protiraketové obrany,“ ujišťoval členy zahraničního výboru senátu ministr obrany Gates.

De Mint byl však jiného názoru. „Spatřuji jasný rozpor mezi tím, co nám tady říkáte, a co je naopak uvedeno ve smlouvě a co říkají Rusové,“ podotkl senátor s poukazem na četná prohlášení ruské strany o tom, že dohoda zahrnuje i zmínku o protiraketovém štítu (Rusové si dokonce v jednostranném dodatku vymohli, že mohou od smlouvy odstoupit, pokud se jim nebudou líbit americké plány na vybudování nové protiraketové obrany.) „Ano, pokud jde o raketovou obranu, skutečně si můžeme dělat, co chceme, ale jen dokud to nějak neohrozí jejich (ruské) ambice,“ podotkl DeMint a dodal: „Není pro nás žádoucí mít takový protiraketový štít, který by nás bránil i proti jejich zbraním?“ Odpověď mu dal sám šéf senátního výboru John Kerry: „Nemyslím si. Ne,“ řekl s tím, že něco takového by jen vyvolalo další závody ve zbrojení.

***

Vidím rozpor mezi tím, co nám říkáte a co je ve smlouvě, a co říkají Rusové

Autor: