Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Šmuclerův obličej nemusel ochrnout v důsledku očkování, uklidňují odborníci veřejnost

Roman Šmucler foto: Facebook Romana Šmuclera

Praha - Předseda České stomatologické komory Roman Šmucler zveřejnil na svém Facebooku fotografii, na které má ochrnutou jednu část tváře. Stalo se mu to prý po druhé dávce očkování proti koronaviru. Zubní lékař vysvětlil, že trpí takzvanou Bellovou parézou (obrna lícního nervu), ta dle jeho slov zvyšuje pravděpodobnost, že k dočasnému ochrnutí po očkování dojde. Podle vakcinologů však mezi ochrnutím a očkováním souvislost být nemusí, případy jsou ojedinělé.
  16:32

Šmucler po očkování Pfizerem údajně ochrnul na jednu část tváře. Je to už OK, bral jsem na to prášky, říká

Lékař Daniel Dražan z České vakcinologické společnosti v rozhovoru pro web Lidovky.cz uvedl, že souvislost mezi očkováním a obrnou lícního nervu není možné na základě současných poznatků ani potvrdit, ani vyvrátit. A už vůbec ne na základě jednoho případu. „V klinických studiích prováděných na desítkách tisíc lidí se vyskytla obrna lícního nervu několikrát (v řádu jednotek),  případů bylo však tak málo, že nebylo možné stanovit, zda byla přímo způsobena vakcínou,” vysvětlil Dražan. “Nicméně pokud by příznaky byly následkem očkování, jsou velice vzácné,” dodal odborník.

Roman Šmucler
Roman Chlíbek, děkan Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové

Daniel Dražan upozornil, že obrna lícního nervu se v populaci objevuje nezávisle na tom, zda někdo dostal injekci proti nemoci covid-19. Fakt, že doktor Šmucler tím trpěl již v minulosti, naopak dle jeho slov napovídá, že ochrnutí obličeje s vakcinací nemuselo mít nic společného. 

Například americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) na svých stránkách uvádí, že nepovažuje tento počet případů (zaznamenaných při klinických testech vakcín - pozn. red.) za vyšší, než je v běžné populaci. Proto netvrdí, že případy jsou způsobeny látkou vpravenou do těla.

Podle vakcinologa Jiřího Berana z Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové jsou podobné případy zaznamenány i v jiných zemích, avšak je jich minimum. “Šance, že se to stane je velmi nízká,” uvedl vakcinolog. Ochrnutí je podle Berana vždy dočasné a po nějaké době odezní. 

Předseda stomatologické komory Šmucler, jak sám tvrdí, se nechal očkovat, aby šel příkladem. “Udělal jsem to, protože jsem doktor a nechtěl jsem, aby se mě pacienti báli,” řekl v úterý Šmucler pro server Blesk. Pod lékařovým příspěvkem na Facebooku se nicméně hromadí komentáře vyděšených uživatelů, od očkování je tak svým přístupem spíše odradil.

Nekomentujte závažnost covidu, vzkazují Pirkovi, Šmuclerovi a spol. experti, kteří zachraňují životy

Předseda české vakcinologické společnosti Roman Chlíbek pro server Lidovky.cz uvedl, že neexistuje žádné doporučení vakcinologů, aby se lidé, kteří trpí obrnou lícního nervu, neočkovali. “Pokud má pocit (Roman Šmucler - pozn. red.), že mu to způsobilo očkování, věřím, že toto nahlásil kromě FB hlavně na SÚKL – věřím, že jako lékař o této povinnosti ví,” uvedl profesor. 

Roman Šmucler je pověstný svým odporem ke koronavirovým opatřením. Dlouhodobě vyzývá, aby vláda nestrašila lidi. Na jaře podepsal takzvanou Výzvu jedenácti, na podzim pak petici proti opatřením, kterou iniciovala homeopatka Kateřina Lucká. Prezident České lékařské komory Milan Kubek dokument podle serveru iROZHLAS označil za jeden z nejhloupějších textů, který kdy četl. Před podceňováním nemoci covid-19 varovali v říjnu i lékaři infekčních oddělení několika nemocnic, vyzvali lékaře včetně Šmuclera, kteří se nespecializují na infekční nemoci, aby koronavirovou pandemii nekomentovali, jak informoval web Lidovky.cz.

Autoři:

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...