130 let

Okrádat zesnulé? Prý nesmysl

Česko

PRAHA Okrádání zpopelněných nebožtíků o zlaté zuby, úmyslné rozhazování popela zemřelých a zpěv neslušných písní u hrobů. To není filmový horor. I tak může vypadat chování zaměstnanců některých pohřebních služeb. K tomuto případu došlo nedávno v bavorském Hofu. Trojice nenechavců dokázala nashromáždit neuvěřitelných 12 kilogramů zlata z uren s popelem zesnulých. Cenný kov prodali za 50 tisíc eur. Německý soudce nakonec hyeny osvobodil. Proč? Mrtvé tělo není věc, právně nikomu nepatří. Nešlo prý tedy o krádež. U nás snad nic podobného nehrozí, věří Julius Mlčoch, šéf pohřebního ústavu v Praze. „Okrádání nebožtíků je u nás nesmysl, většinou na sobě nic nemají a to, co mají, je pečlivě zapsáno,“ dodal.

Veškeré snímatelné ozdoby zaměstnanci pohřební služby nebožtíkům sejmou a dají pozůstalým. „Co se týče nesnímatelných ozdob, tak vím, že zřízenci si pečlivě hlídají, aby předávali tělo v přesně takovém stavu, v jakém ho převzali,“ dodal Mlčoch.

V roce 2004 ale také v Česku vypukl skandál. Majitel bohumínské pohřební služby Maxi Jaroslav Heinz tehdy okrádal nebožtíky o rakve. Princip podvodů byl zcela prostý. Po skončení pohřebního obřadu Heinz nebo jeho zaměstnanci tělo v márnici nenápadně přemístili do jiné, takzvané sociální rakve z dřevotřísky. V té ho odvezli do krematoria ke zpopelnění a drahou rakev pak prodali dalším pozůstalým.

V dubnu letošního roku upozornila MF Dnes na protežování pražské pohřební služby Helfi přímo lékaři, kteří ohledávají zesnulé. Všechna tato obvinění ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz odmítl. Před takovými praktikami některých lékařů ale varuje obchodní ředitel pražské pohřební služby Elpis Jaroslav Mandl: „Musíme si dát pozor na doktory. Občas se stává, že některé pohřební služby doktora uplatí, aby je doporučil. Ty nejsou seriózní.“

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás