130 let

Organické látky poprvé z cizí planety

Česko

LONDÝN Vesmír zřejmě není zase až tak nehostinné místo. Když ne pro život, tak alespoň pro tzv. organické látky (takové, které tvoří z větší části organické sloučeniny). Astronomové je objevili nejen v naší sluneční soustavě, ale nyní dokonce už i na vzdálených planetách.

Vavříny za prvenství si odnášejí astronomové Mark Swain a Gautam Vasisht z Caltechu v americké Pasadeně a Giovanna Tinettiová z University College London. Pomocí Hubbleova teleskopu prokázali přítomnost molekul metanu na obří planetě HD 189733b.

To je přesně ten typ planety, který vědci zkoumají nejraději: plynný obr, který obíhá 10krát blíže své mateřské hvězdy než Merkur (tedy tzv. horký Jupiter). Navíc neleží příliš daleko, 63 světelných let od Slunce. Takové planety se totiž dobře hledají a dobře se zkoumají spektrograficky (světlo hvězdy prochází atmosférou planety a tak astronomům poskytuje informace o jejím složení).

Na planetě by bylo patrně jakékoliv formě života příliš horko. Panuje na ní vpravdě drsných 700 °C. Vědce přítomnost metanu poněkud překvapila. Dosavadní modely předpokládaly, že v takových podmínkách by měl v atmosféře převažovat kysličník uhelnatý. HD 189733b si už svůj okamžik slávy prožila: vědci již dříve v její atmosféře objevili vodní páru. Nová pozorování to potvrzují.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás