Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paroubek potápí šéfa sněmovny Vlčka, jeho hlavu chce i ODS

Česko

  13:23aktualizováno  14:13
PRAHA - Občanská demokratická strana žádá, aby předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček odešel z funkce kvůli svým kauzám s dotacemi. Zády se k němu pomalu otáčí i sama ČSSD. Podle předsedy strany Jiřího Paroubka už není jisté Vlčkovo setrvání v roli volebního lídra. A pokud by ve volbách uspěl, stane se prý v nejlepším případě řadovým poslancem.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek kritizoval sjezd občanských demokratů. foto: ČTK

Vedení ČSSD se doposud Vlčka zastávalo. Z rozhovoru pro deník Právo je ale patrné, že strana začala otáčet. Podle Paroubka předseda sněmovny Vlček nejen porušil zákon, ale navíc se zesměšnil. "A to v politice je někdy horší, než kdyby došlo k nějakému závažnému selhání," řekl Paroubek.

Vlčkovo vystoupení bylo podle předsedy ČSSD velmi nepřesvědčivé. "On není schopen se bránit a nemyslím si, že je možné mít takového lídra," prohlásil Paroubek a zpochybnil tak setrvání Vlčka v roli volebního lídra v Olomouckém kraji.

Aféru kolem Vlčka se teď strana prý pokusí co nejdřív uzavřít. "Je to věc, která nás samozřejmě poškozuje a míra neobratnosti Vlčka je mimořádná," kritizoval Paroubek Vlčkovu neschopnost celou aféru jasně vysvětlit.

ODS chce navrhnout Vlčkovo odvolání
Občanští demokraté očekávají, že Vlček ze své funkce odstoupí. Pokud tak neučiní sám, navrhne ODS v květnu, na poslední schůzi dolní parlamentní komory před volbami, jeho odvolání jako bod programu.

Novinářům to řekl volební lídr občanských demokratů Petr Nečas. Podle něj je "nepřijatelné, urážející a nedůstojné", aby Vlček "po svém dětinském chování" zůstal třetím nevyšším ústavním činitelem v České republice.

Vlček nejprve uváděl, že se ve věci údajně zneužité státní dotace ve výši 25 milionů korun i půjčky, o nichž v minulých dnech informovala média, ničeho nezákonného nedopustil. Později ale připustil, že zákon přeci jen porušil, a to když vracel více než milionovou půjčku v hotovosti, což se nesmí. Za takový přestupek hrozí pokuta až půl milionu korun.

"Můžeme si dovolit mít předsedu Poslanecké sněmovny, který si přenáší miliony v papírovém sáčku?", poznamenal dnes Nečas. Připomněl také, že Vlček lhal o svých kontaktech s příjemcem dotace Petrem Vrtalem, který pracoval jako Vlčkův poradce.

Více čtěte:

Vlček: Neměl jsem zapírat
Vlček ve středu na tiskové konferenci přiznal, že udělal ve vztahu k novinářům chybu, když své kontakty s Vrtalem zapíral. Uvedl také, že pokud se ukáže, že Vrtal zneužil dotaci na harrachovské sportovní centrum, vyvodí osobní důsledky. Ministerstvo financí začalo dotaci prověřovat v úterý.

"Tento předseda Poslanecké sněmovny už dva týdny dělá sněmovně ostudu a je nepřijatelný," míní Nečas.

Volební lídr ODS podotkl, že ve Vlčkově případě nezáleží na tom, zda je volebním lídrem ČSSD. Podle něj je ale po středečním Vlčkově vystoupení nepřijatelné jeho setrvání v čele sněmovny, pro niž se stal "ostudou".

Mimořádnou schůzi, která by se Vlčkovým odvoláním zabývala, ale ODS svolávat nebude. "Předpokládám, že to pan Vlček pochopí a odstoupí," podotkl lídr ODS.

Vlčkův stranický šéf Jiří Paroubek může podle Nečase Vlčka k odchodu vyzvat, z pohledu ODS je to však už pozdě. Paroubek a ČSSD se podle občanských demokratů vyhýbají přímé odpovědnosti a jasné reakci na Vlčkovy kauzy. "Tady má Paroubek klasický příklad, kdy uplatnit své pravidlo padni komu padni, o kterém hodně mluví, ale v praxi ho nepoužívá," poznamenal lídr ODS.

Paroubek by měl podle ODS odpovědět také na otázku, zda vrátí 13 milionů korun rakouskému obchodníkovi a sponzoru ČSSD Tomáši Melichovi, který podle serveru Aktuálně.cz spolupracoval se Státní bezpečností a vydělával na obchodu se zbraněmi. "Kolik dalších exponentů komunistické StB spolupracovalo či spolupracuje s Jiřím Paroubkem," podotkl Nečas.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!