Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plaga, Milek a Šmíd u Zemana v Lánech. Diskutovali o inkluzi, kanálu Dunaj-Odra-Labe i příjmech umělců

Robert Plaga chce inkluze ve školství revidovat finančně i věcně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Plaga chce inkluze ve školství revidovat finančně i věcně. | foto: ČTK

LÁNY/PRAHA Za prezidentem Zemanem v pondělí dorazili kandidáti na ministry školství (Robert Plaga), zemědělství (Jiří Milek) a kultury (Ilja Šmíd). Plaga během pondělní schůzky představil věcnou i finanční revizi inkluze či navyšování prostředků pro pedagogické i nepedagogické zaměstnance ve školství a o sportu, Milek se Zemanem probírali výstavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe a potraviny. Šmíd se chce zaměřit na růst platů v kultuře i na její rozpočet.

Jako první dorazil do Lán Plaga, se kterým Zeman hovořil o možné revizi inkluze, zvyšování finančních prostředků pro pedagogické i nepedagogické zaměstnance ve školství i o sportu. Kariérní řád pro učitele, který Parlament v létě neschválil, půjde jen obtížně oživit, míní Plaga. „Nemyslím, že by měla být nějaká komise na úrovni státu, která by rozhodovala, který učitel má být v kterém stupni,“ uvedl s odkazem na normu, která předpokládala rozřazení učitelů od začínajících přes samostatné po vynikající.

Nové podmínky společného vzdělávání od začátku loňského září přinesly postupné začleňování dětí s lehkým mentálním postižením do běžných tříd základních škol. Na inkluzi v příštím roce podle odhadů ministerstva chybí tři miliardy korun. „Takže se musíme podívat, jak jsme uvnitř resortu schopni redukovat tyto náklady. A pokud to nepůjde, tak učinit další kroky, abychom se s tím vyrovnali,“ prohlásil Plaga 

Dunaj-Odra-Labe jako prevence proti suchu

Po něm přijal prezident Milka. Hlavním tématem jednání byla podle Hradu problematika obchodních řetězců. Kandidát na ministra zemědělství uvedl, že se Zemanem řešil i případnou výstavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe jako možnosti boje se suchem. 

Rychlejší než tento projekt, který prezident dlouhodobě prosazuje, však podle Milka budou menší investiční akce. Za jednu z priorit zemědělství považuje potravinovou soběstačnost země. Za možnosti, jak zemědělcům pomoci, označil dotace, jejich nedanění, zvýšení podpory tzv. zelené nafty nebo snížení odvodů na zdravotní a sociální pojištění.

Milek je dosud předsedou představenstva zemědělského a potravinářského koncernu Úsovsko. Jednou z možností, jak vyřešit situaci, aby byla v souladu se zákonem, je vložení jeho podílu do svěřenského fondu, řekl na dotaz novinářů. Rozhodnut ale ještě není. Radil se o tom i s premiérem Babišem, který jako tehdejší ministr financí kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své firmy do svěřenského fondu.

Kandidát na ministra zemědělství Jiří Milek (vpravo) hovoří s novináři po...

Kandidát na ministra zemědělství Jiří Milek (vpravo) hovoří s novináři po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 11. prosince 2017 na zámku v Lánech.

Platy v kultuře jsou katastrofální

Kandidát na ministra kultury Šmíd po schůzce s prezidentem řekl, že se chce zaměřit na zvýšení platů v kultuře, růst rozpočtu a novelu zákona o památkové péči. „V programovém prohlášení máme plán, že bychom chtěli navýšit platy na 150 procent současné úrovně do roku 2021,“ uvedl. Šmíd by také chtěl podpořit programy týkající se živého umění i památek. Měly by umožnit i opravy památek v soukromém vlastnictví.

Kandidát na ministra kultury Ilja Šmíd chce umělcům navýšit platy.

Kandidát na ministra kultury Ilja Šmíd chce umělcům navýšit platy.

Zvyšovat rozpočet kultury by chtěl Šmíd tak, aby bez financování církví dosáhl alespoň jednoho procenta ze státního rozpočtu. Nyní je to asi 0,7 procenta.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...