• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Jasna Flamiková | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Pod Kraví horou to vře

Česko
  •   11:20
BRNO - Porušila radnice městské části Brno-střed zákon při rozhodování o nové podobě náměstí Míru v Masarykově čtvrti? A dokonce několikrát? O lukrativní půlhektarový pozemek u Lerchovy ulice, který donedávna patřil armádě, se rozhořel boj.

Zástupci Strany zelených, kteří současně působí v občanském sdružení Masarykova čtvrť, protestují proti naplánované stavbě čtyřpatrového domu s byty a obchody. Komplex, který by měl stát nejpozději na konci příštího roku, prý naruší život i podobu klidné čtvrti pod Kraví horou.

Společnost Wilson Properity, která bude dům stavět, má podle zastupitelky Jasny Flamikové platit nájem korunu za metr čtvereční ročně - a po patnácti letech by za to měla městská část dostat nedaleký menší pozemek, na němž stojí samoobsluha Brněnka.

Obchod se totiž přesune do nově vybudovaného areálu a jeho budovu postavenou před lety v Akci Z by měl vystřídat nový městský park.

Smlouvu s Wilson Properity podepsala bývalá starostka Dagmar Hrubá z ODS. Tehdy ji politici označovali za výhodnou. Zelení však upozorňují, že zastavovaný pozemek armáda poskytla pod podmínkou, že bude sloužit převážně k nekomerčním aktivitám.
Podle smlouvy, kterou mají LN k dispozici, je možné pozemky používat pro „veřejnou správu, kulturu, sociální péči, zdravotnictví, školství, integrovaný záchranný systém, policii, dále pro umístění staveb a zařízení v souladu s územním plánem v oblasti obchodu a služeb“.

Zelení přitom například připomínají, že čtvrti chybí velký sál pro shromažďování obyvatel, ale projekt počítá pouze s několika klubovnami. Opozice, kterou na radnici tvoří kromě zelených i lidovci, požaduje, aby městská část od smlouvy odstoupila.

Současný starosta Michal Bortel z ČSSD uvedl, že existuje několik řešení. Smlouvy však podle něj posuzuje magistrát, a jeho stanovisko by mělo předurčit další postup.

Analýzu připouštějí i nespokojení zastupitelé. Kromě rozboru smluv a toho, zda byly dodrženy podmínky převodu pozemků od armády do majetku města, chtějí také slyšet, zda firma skutečně splnila podmínky územního plánu.

Architekti se domnívají, že z jejich strany je vše v pořádku. „Změna územního plánu je v kompetenci útvaru hlavního architekta. My jsme už přistupovali k určenému zadání,“ uvedl jeden z autorů vítězné studie Tomáš Rusín z ateliéru RAW.

„Na místě je také bavit se o tom, jak byl změněn územní plán. Bývalý vojenský areál měl sloužit pro občanskou vybavenost,“ sdělila LN již dříve Flamiková. To podle ní nové byty, které naruší životní podmínky ve čtvrti, nejsou. „Navíc se čtvrť ještě více zahltí dopravou. Ke každému z bytů náleží nějaké auto a bude třeba řešit, kde je zaparkovat,“ řekla přesto, že projekt počítá i s podzemním parkovištěm.

Autoři: Lidové noviny
  • Vybrali jsme pro Vás