Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návrat všech dětí do školek v květnu by měl být naprostou prioritou, říká Maláčová

Česko

  16:06aktualizováno  16:51
Lány (Kladensko) - Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí ČR. foto:  Michal Šula, MAFRA

Do školek mohou od pondělí chodit zatím jen předškoláci. Maláčová řekla, že podle ní by bylo ideální, kdyby se i ostatní děti mohly vrátit do mateřských škol třeba k 1. květnu. „Když to epidemiologická situace umožní, tak by to mělo být naprostou prioritou vlády,“ dodala.

O tom, že návrat dětí do škol je v uvolňování opatření proti šíření epidemie koronaviru prioritou, mluvil dřív premiér Andrej Babiš (ANO) a v pátek i ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), konkrétní možné termíny ale neuvedli.

Od pondělí se mohli do škol vrátit ve střídavé výuce také žáci prvního stupně základních škol. Musí ale dvakrát týdně podstoupit antigenní test na nový koronavirus. Obnovil se také provoz speciálních škol. Další žáci a studenti se zatím dál učí distančně.

Arenberger v pátek uvedl, že je tlak na to, aby se do školek mohly k předškolákům vrátit i další děti, aby se obnovila praktická výuka na středních školách či omezila rotace, kdy se třídy ve školách po týdnu střídají.

Rodiče dětí, které se učí na dálku, mohou čerpat ošetřovné. Senát příští středu projedná Sněmovnou schválené zvýšení ošetřovného o deset procentních bodů na 80 procent redukovaného výdělku. Rodiče by měli mít nárok na více peněz od začátku března, mohou tak dostat peníze navíc i zpětně. „Jakmile vyšší ošetřovné vyjde ve Sbírce zákonů, bude schválené, tak Česká správa sociálního zabezpečení do jednoho týdne zprocesuje doplatky,“ řekla dnes Maláčová. Cílem je podle ministryně to, aby rodiny dostaly peníze co nejdříve.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...